Ako bude kiše, bit će lokalna i nikako je neće biti dovoljno da završi ovo dugo razdoblje suše
Razina vode u akumulaciji Butoniga mnoge je zabrinula da će se ponoviti 2012. i redukcija vode kada se zabranjivalo korištenje tuševa na plažama, pranje automobila u autopraonicama, ali i zalijevanje vrta.
“Ako nam zatvore vodu sve će se osušiti. Sav naš trud. Sve naše ulaganje će propasti. Tako i blitva, špinat, rajčica, to sve pije vodu”, kaže Klaudija iz Pule.
“Teško će biti zbog toga što čovjek se treba tuširati skoro svaki drugi dan. Ali i zbog svega ostalog, pogotovo ovdje u Puli, pa vi morate onda i kupovati vodu”, kaže Ratomir iz Pule.
“To mene ne pogađa, ja živim u stanu. Što teče iz zida pijem, kupam se i to je to”, kaže Milan iz Pule.
Iz Hrvatskih voda smiruju situaciju, kažu – situacija nije toliko kritična iako razina vode nije na zadovoljavajućih 38 metara nadmorske visine.
“Mi smo trenutno na kvoti 35,72 i to je nešto što nam daje neku visinu vode koja je znala biti u tim periodima”, kaže Aleksandar Kružić, voditelj Vodnogospodarske ispostave Mirna-Dragonja.
No, istarski župan ne dvoji oko redukcija vode jer tvrdi, situacija je ozbiljna.
“Mislim da ako se jedan dio vode mora štedjeti možda pranje automobila nije najnužnije. Možda zalijevanje javnih površina nije najnužnije, bez toga možemo. S time možemo preživjeti, međutim pitka voda mora biti dostupna”, kaže Boris Miletić, istarski župan.
Oko jezera Butonige prave kiše nije bilo još od svibnja prošle godine, pa s toga ni ne čudi što su smanjene količine pitke vode za gotovo cijelu Istru. a suša će i dalje stvarati probleme.
“Ljetne suše su kod nas uobičajena pojava, ali ove godine su problem što se nastavlja na višemjesečni period suše. Ozbiljnija kiša izostajala je u zimskim mjesecima, a u kratkoročnim prognozama pa čak i u dugoročnim nije izglednije neka veća količina kiše”, kaže RTL-ova meteorologinja Damjana Ćurkov.
Ako bude kiše, bit će lokalna i nikako je neće biti dovoljno da završi ovo dugo razdoblje suše, prenosi RTL.