POMAŽU POLICIJI

Video | Upoznajte pse Dyllona i Docu koji se pripremaju za posebne zadaće spašavanje ljudskih života

Imaju tek 20 mjeseci, a već se obučavaju za najteže zadaće spašavanje ljudskih života. Riječ je o prvim američkim goničima rakuna, psima koji u potragama mogu zamijeniti i više od 20 ljudi

Timu K9 pripadaju hrabri četveronožni junaci koji svakodnevno spašavaju ljudske živote. Njihovo najjače oružje je – njihov izoštren njuh.

Dyllon i Doc, američki goniči rakuna, prvi su psi ove pasmine koji se na Policijskoj akademiji u zagrebačkoj Dubravi obučavaju za posebne zadatke. “Za razliku od klasičnih pasa tragača u MUP-u koji prate tragove po tlu, ovi psi rade po česticama u zraku. Brži su, no potrebno je mnogo rada da se njihov prirodni instinkt usmjeri prema onome što od njih tražimo. To ih čini posebnima, ali i zahtjevnima za obuku”, objasnio je Mirko Mrvoš iz Centra za obuku vodiča i dresuru službenih pasa.

Jedan pas mijenja više od 20 ljudi

Jedan ovakav pas može značajno skratiti vrijeme potrage i zamijeniti čak više od dvadeset ljudi. Braća Dyllon i Doc još uvijek su u fazi obuke, a trenutno mogu slijediti trag na udaljenosti od oko tisuću metara. Cilj je da njihov izoštreni njuh u budućnosti pokriva još veće udaljenosti.

“Iako nam se sa strane može činiti da vodič samo hoda za psom, zapravo je to za psa vrlo zahtjevno. Potrebno je puno truda kako bi se stvorio i održao trag”, objašnjava instruktor iz Centra za obuku vodiča i dresuru službenih pasa, Krešimir Majvald.

Kako bismo provjerili njihove tragačke sposobnosti, organizirana je simulacija skrivanja i potrage. Prije nego što krene na zadatak, pas dobiva nagradu – to mu je znak da počinje rad. Zatim vodič postavlja ormu na tlo, omogućuje psu da se prilagodi prostoru, vodi ga u jedan krug i tada mu daje miris osobe koju treba pronaći. U ovom slučaju radilo se o gumicama za kosu. Pas uzima miris i zatim kreće u potragu. Kada osobu pronađe, vodič ga nagrađuje hranom, pojašnjava Majvald.

Od trenutka nestanka do pronalaska prošlo je samo nekoliko minuta, a psa nisu omeli ni brojni mirisi stotina stanara paviljona Policijske akademije, među kojima sam bila i ja.

“Ovi su psi vrlo blagi i, za razliku od njemačkih i belgijskih ovčara, snažno su vezani uz svog vodiča. Radim s jednim od njih od listopada i dosad su pokazali veliku upornost u radu, poslušnost prema vodiču i predanost zadacima koje trebaju izvršiti”, rekao je Darko Puškarić iz Interventne jedinice PU virovitičko-podravske.

Nakon obuke – ispit

Za razliku od drugih potražnih pasa, ovim psima nisu potrebne detaljne upute – oni slijede vlastiti instinkt. No, kada obuku svoju službenu opremu i krenu u akciju, možemo se u potpunosti osloniti na njih.

“Rad s ovim psima za mene je posebno i lijepo iskustvo. Volim raditi sa psima, ovo je nova vrsta zadatka i ispunjava me što mogu surađivati s takvim psom”, kaže Mrvoš.

Nakon završetka obuke, Dyllon i Doc pristupit će ispitu za dobivanje licence. Kada ga uspješno polože, njihova iznimna sposobnost njuha postat će ključna za policiju u potragama za nestalim osobama, prenosi Danas.hr.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari