Cijena plina na tržištu skočila je za čak sto posto u zadnjih godinu i pol, dok se računi građanima nisu mijenjali
S prvim danom travnja iduće godine može se očekivati poskupljenje plina za kućanstva, doznaje Novi list.
HEP-u problem predstavlja porast cijena prirodnog plina na tržištu, a da bi došlo do “nule”, tvrde upućeni, ekonomski je nužno podići cijenu. Naime, kako tvrde upućeni, cijena plina skočila je za čak sto posto u zadnjih godinu i pol, dok se računi građanima nisu mijenjali.
Poskupljenje su već osjetile tvrtke, a uskoro bi ga mogla osjetiti i kućanstva ne donese li Vlada drukčiju političku odluku. Zakonski, poskupljenje ne smije biti veće od deset posto.
Da bi cijena plina mogla poskupjeti nedavno je najavila predsjednica Uprave Zagrebačkog holdinga Ana Stojić Deban. Kako je pojasnila, 2018. je referentna godina za određivanje cijena u 2019., a ove je godine cijena plina na tržištu rasla.
“U Hrvatskoj je, međutim, pitanje poskupljenja plina prvenstveno političko pitanje, jer da je ekonomsko, poskupljenje bi bilo neminovno”, napominju sugovornici Novog lista.
HEP pritom, tvrde poznavatelji tržišta, ima nezahvalnu ulogu jer plin kupuje po tržišnoj cijeni, ali ga dalje mora prodavati po nižoj cijeni. HEP bi tako mogao nagomilati velike gubitke, koje će morati pokrivati iz vlastitih rezervi.
Iz HEP-a reagiraju da će “u idućem razdoblju, kao i do sada, nastojati maksimalno iskoristiti sinergijske efekte plinskog portfelja HEP grupe u svrhu postizanja što nižih troškova poslovanja u plinskoj djelatnosti”.
Od 1. travnja 2021. godine se uloga opskrbljivača na veleprodajnom tržištu ukida, što znači da će lokalni distributeri plin nabavljati sami na tržištu, te država cijenu više neće regulirati.
Vijesti.hr