ANALIZA

Velika karta: Tko u Europi toči najskuplje a tko najjeftinije gorivo?

Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Europska komisija usporedila je prosječne cijene Eurosuper 95 tijekom studenog

Benzin je bio najskuplji u Danskoj i Nizozemskoj ako se gleda prosječna cijena benzina Eurosuper 95 na dan 11. studenog. Naime, u Danskoj je litra bila gotovo dva eura, odnosno 1,93 eura. Usporedbe radi, u Hrvatskoj je u isto vrijeme litra bila 1,52 eura, podaci su to Europske komisije.

U Nizozemskoj je litra jednako skupa kao i u Danskoj, a po skupoći ih potom slijede Švicarska (1,86 eura/l), Norveška (1,80 eura/l). Među zemljama s najskupljim gorivom su i Grčka (1,78 eura/l), potom Albanija (1,77 eura/l), Italija s tek jednim eurocentom jeftinijim gorivom od Albanije, a Francuska s dva eurocenta jeftinijim gorivom. U Irskoj je također gorivo među skupljima, gdje litra košta 1,73 eura.

Prema informacijama Europske komisije, Hrvatska spada u red zemalja sa srednje visokim cijenama. Naime, prosječna litra Eurosupera 95 u Hrvatskoj bila je 1,52 eura/l. U skupinu sa sličnom cijenom spadaju i Španjolska (1,50 eura/l), Slovenija (1,51 eura/l), Srbija (1,54 eura/l), Slovačka (1,50 eura/l), Velika Britanija (1,62 eura/l) te Finska (1,69 eura/l).

Kada se gleda karta Europe, zemlje istočno od Hrvatske redom toče jeftinije gorivo. Tako je u nama susjednoj Bosni i Hercegovini litra benzina 1,19 eura, u Sjevernoj Makedoniji 1,23 eura, u Rumunjskoj 1,42 eura, Bugarskoj 1,26 eura, a u ratom zahvaćenoj Ukrajini 1,30 eura. U susjednoj Poljskoj litra košta 1,41 euro, jednako kao i u Češkoj.

U Rusiji je gorivo 0,57 eura/l.

Ako se usporedi koliko košta prosječan spremnik goriva od 50 litara, u Hrvatskoj je to po ovim cijenama bilo 76 eura, u susjednoj BiH 59,50 eura, u Srbiji nama sličnih 77 eura, a u Njemačkoj 85,50 eura.

No zanimljiva je i usporedba cijene goriva u odnosu na plaću. Tako je portal Nafta.hr 19. studenog objavio ovu usporedbu.

Metodologija je prilično jednostavna – uzeli su prosječnu cijenu litre benzina za svaku državu, te pronašli prosječnu mjesečnu neto plaću (nakon oporezivanja). Dobiveni indeks pristupačnosti predstavlja omjer te dvije metrike i govori koliko prosječni građanin mora izdvojiti od svojih mjesečnih primanja kako bi si priuštio gorivo.

Foto: Nafta.hr

Rezultati su donekle očekivani, objavilo je portal Nafta.hr – u pristupačnosti prednjače zemlje zapadne Europe, dok je gorivo u istočnoj Europi najmanje povoljno. Cijene goriva u BiH, Srbiji i Crnoj Gori tako spadaju među nepovoljnije u Europi, dok su cijene goriva u RH, Sloveniji i Mađarskoj ipak nešto pristupačnije, piše Net.hr.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari