REVOLUCIJA

Video |Veliki uspjeh hrvatskog tima! Otkrijte ima li vaše dijete probleme u razvoju – preko aplikacije

Idi na originalni članak

Nakon slanja videa, kroz nekoliko dana možete očekivati procjenu liječnika – dobiti vrijednu informaciju i biti mirni da vaš mališan napreduje kako treba

Oglas

Nekoliko snimki vrpoljenja vašeg mališana i jednostavna aplikacija – samo vam je to potrebno da otkrijete ima li vaše dijete probleme u razvoju. Projekt vrijedan milijun i tristo tisuća eura sufinancira Europska unija, a sve je pokrenuo hrvatski tim.

“S prvim djetetom, on je upao u kategoriju neurorizičnog djeteta i samim time morali smo odraditi različite specijalističke preglede. I ti pregledi su trajali otprilike 2 godine. I to je bilo veliki stres i opterećenje, i za nas i za dijete”, govori Marina Meštrović.

Zato su se s malenom Brunom odlučili uključiti u jedinstveni projekt. Najjednostavnije rečeno – iz snimki bebina vrpoljenja umjetna inteligencija procjenjuje je li sve u redu.

“Doslovno, gledanjem video snimki s vremenom počnemo uočavati određene različitosti u kvaliteti pokreta i prema tome onda klasificiramo koji su rizici kasnijih odstupanja. I to je u nizu studija pokazano da se radi o jednoj vrlo pouzdanoj metodi probira iz skupine neurorizične djece”, priča Goran Krakar, neuropedijatar u Poliklinici Sabol.

Revolucionarni dio cijele priče stiže s upotrebom umjetne inteligencije. Uz pomoć aplikacije možete provjeriti je li s bebinim neuromotornim razvojem sve kako treba.

“Koristili smo preko 25 neuronskih mreža smo ih testirali i istraživali. I dalje mi istražujemo nove koncepte jer ovo područje umjetne inteligencije se toliko brzo razvija da jednostavno mi ne želimo propustiti taj vlak. Jednostavno stalno isprobavamo i pokušavamo doći do što boljih brojeva. Trenutačno su brojke takve da nam je točnost na 83 posto”, priča Tomislav Strgar, voditelj Odjela umjetne inteligencije u TIS Grupi.

Sa svakom snimkom taj postotak raste. Do sada imaju preko 300 pacijenata i 800 video-snimki, neke su stigle čak i iz SAD-a. Postupak – vrlo jednostavan, a aplikacija je besplatna još šest mjeseci.

“Bilo je potrebno unijeti osobne podatke, podatke djeteta i priložiti određenu dokumentaciju koju imamo vezano uz dijete. Ja sam tada imala samo otpusno pismo. I snimili smo 4-5 videa u određenom vremenskom periodu u trajanju nekih 2-3 minute. Bitno je bilo samo da je dijete sito, naspavano i da se vrpolji”, dodala je Marina.

Nakon slanja videa, kroz nekoliko dana možete očekivati procjenu liječnika – dobiti vrijednu informaciju i biti mirni da vaš mališan napreduje kako treba, izvještava Jelena Pajić za RTL Danas.hr.

Exit mobile version