‘Crkva u potpunosti odbacuje prihvaćanje masonskih organizacija’, kaže velečasni Zeba
O njima se posljednjih dana govori i piše u svim medijima, ali tko su zapravo masoni i kako izgleda njihova organizacija – malo toga se zna. Kruže oprečne priče. Dok oni za sebe tvrde da su humanisti i ljudi koji rade na razvoju društva, ima onih koji će reći da njihova organizacija ima drukčije ciljeve. Kamere RTL-a ekskluzivno su snimile i najveću zbirku slobodnozidarskih predmeta u Hrvatskoj.
Više u VIDEOPRILOGU:
Njima trenutačno nije 2020. nego žive u 6020. godini. Četiri tisuće ispred ostalih. To je samo jedna od mističnih stvari vezanih uza slobodne zidare. U Hrvatskoj ih ima šestotinjak. Sami za sebe kažu da nisu tajna organizacija, nego organizacija s tajnom. A da bi osoba u nju ušla, među ostalim, mora vjerovati u ideale bratstva i besmrtnosti ljudske duše, ali ulazi se samo na preporuku druge braće.
“Oni se s njim sastaju, druže, vide kakva je situacija. Njegova slika stoji barem tri mjeseca i objavljena je svim slobodnim zidarima u Hrvatskoj i nakon tog vremena on, ako nema nekih primjedbi, da su mu pronašli neke prljave stvari, podliježe glasanju”, objasnio je bivši veliki majstor Velike lože Hrvatske Radovan Horvat.
Tko su članovi – o tome se šuti
Potom ide inicijacija kao prvi korak, propuštanje kao drugi te treći korak zvan uzdizanje. Svaki od njih prati poseban ritual. “Kada kandidat dolazi na inicijaciju, u prvi stupanj, on dolazi iz mraka i traži više svjetla. I tako se ritual odvija na taj način. Upoznaje se s četiri elementa i u jednom određenom trenutku, kada prihvati zavjet koji mu se nudi, njemu se daje to svjetlo”, kazao je slobodni zidar Mirko Zoranić u Podcast Inkubatoru.
O tome tko su članovi se šuti. Samo oni sami za sebe mogu reći da su slobodni zidari. Na stropu loža je uglavnom prikazan svemir, na podu su crno-bijeli kvadrati.
“Postoji sjeverna kolona ili kolona pod sjevernim stupom i južna kolona, tj. ona pod južnim stupom. Svjetlo i starješina lože nalaze se na istoku i još neki dužnosnici i oni, zapravo, upravljaju radom lože”, objasnio je Zoranić u Podcast Inkubatoru.
Prva loža osnovana u Glini
Prva masonska loža u Hrvatskoj osnovana je davne 1722. u Glini. U ljeto 1940. zabranjen je slobodnozidarski rad u Kraljevini Jugoslaviji. Masonske lože prestale su raditi. Od tada je najveća zbirka s više od 400 slobodnozidarskih predmeta ona Muzeja Slavonije čiji je depo za kamere RTL-a ekskluzivno otvorio voditelj Grgur Marko Ivanković.
“Da bi se postao slobodni zidar, moralo se balotirati. Imamo sačuvanu i originalnu kutiju za balotažu. Naime, ovdje se nalaze crne i bijele kuglice, a na kraju se moglo vidjeti da li se brata, da li svi imaju povjerenja u njega i da li ga kod sebe primaju”, kazao je voditelj Zbirke slobodnozidarskih predmeta Muzeja Slavonije Grgur Marko Ivanković.
Crkva u potpunosti odbacuje masonske organizacije
I dok voditelj Zbirke slobodnozidarskih predmeta kaže da je proučavajući dokumente vidio da u njima nema ništa ni čudno ni okultno, Katolička crkva o slobodnim zidarima misli drukčije. Župnik Zeba kaže da je stav Crkve – jasan.
“Crkva u potpunosti odbacuje prihvaćanje masonskih organizacija i ne podržava njihov rad. To jasno pišu svi crkveni dokumenti”, kaže velečasni Kristijan Zeba, župnik Župe Svetog Križa u Rijeci.
Pojam ”masoni” posljednjih dana bilježi enorman skok pretraživanja na internetu. I koliko god guglali, i dalje će slobodni zidari ostati najtajnovitija, ali i najmoćnija organizacija na svijetu.
Ružica Đukić