Za poslovima u smjeru očuvanja zdravlja trenutno je velika potražnja
Više pogledajte u videoprilogu:
Kreću upisi na fakultete u Hrvatskoj, na što ima pravo nešto više od 27.000 prijavljenih. Za razliku od prethodnih godina, pravo i ekonomija nisu baš prioritet mladima.
Obećajavuće za zdravlje nacije zvuči podatak da ih najviše želi postati trenerom ili fizioterapeutom.
Baš poput svojih roditelja, Filip se odlučio na Studij Kineziologije u Zagrebu. Završava preddiplomski studij za kondicijskog trenera sportaša, a upravo je to ove godine najpoželjniji program za mnoge brucoše.
“Volim raditi analize podataka, analize kondicijskih parametara, moj prvi sport, odnosno i prva ljubav je i nogomet, tako da sam spojio te dvije stvari. Vidim se u nekakvom klubu, prvoligaškom, bilo gdje u Europi, možda i u Hrvatskoj, tko zna”, rekao je Filip Milošević, student Kineziološkog fakulteta u Zagrebu.
A kako bi pomogao Filipu ostvariti te snove, pomaže mu i njegov profesor, ujedno i kondicijski trener hrvatske nogometne reprezentacije.
“Nitko nikad nije bio dobar trener samo sa znanjima koje je dobio na fakultetu. Na fakultetu će dobiti odlična temeljna znanja, dobit će smjernice kako dalje usavršavati sebe kao trenera, ali na svakome od njih je da to zaista napravi i u praksi”, poručio je Luka Milanović, profesor na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu.
Među najtraženijima u novoj akademskoj godini su: Izobrazba trenera i to Kondicijska priprema sportaša, drugo mjesto drže Animirani film i novi mediji, Fizioterapija u Splitu je brucušima na trećem mjestu, dok 4. mjesto ponovno pripada izobrazbi trenera, ali onog u Fitnesu. 5. mjesto je zauzela Fizioterapija na Zdravstvenom učilištu u Zagrebu.
“Ove godine imamo oko 1300 kandidata manje nego prošle godine. Svake godine imamo barem tisuću kandidata manje i to je trend koji se nastavlja u zadnjih pet godina. Zašto? Zbog demografije”, izjavio je Igor Drvodelić, pomoćnik ravnatelja Agencije za znanost i visoko obrazovanje.
“Mislim da ipak trend dolazaka u fitnes centre i uključivanja u rekreativno tj. fitnes vježbanje postaje popularnije nego do sada, pogotovo nakon ove korone”, rekla je Gordana Furjan-Mandić, profesorica na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu.
Da za vježbanje i fizičko zdravlje nikad nije kasno znaju i oni koji su ovaj fakultet upisali dok su u isto vrijeme studirali i nešto sasvim drugo.
“Prvo sam završila jedan tečaj, gdje se jako malo radilo tako da sam odlučila upisat višu trenersku, smjer fitnes, čime se i bavim i vodim grupe danas, ali sam ga upisala uz pravni fakultet”, poručila je Katarina Blažević, studentica Pravnog fakulteta i apsolventica Kineziološkog fakulteta.
“To ustvari govori koliko je važan taj studij, koliko je važan sport u svakodnevnom životu. Manje će bit gužve u lječničkim ordinacijama, a više u fitnes centrima”, izjavio je Mario Donkov, profesor geografije i fitnes trener.
Unatoč što su prethodnih godina popularni studiji među mladima bili primjerice Ekonomija ili Pravo, čini se da se trendovi mijenjaju. I to u smjeru očuvanja zdravlja za čijim poslovima je trenutno velika potražnja.
Vijesti.hr