Nesreće se najčešće događaju u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima
Sve veća opasnost na cestama zbog divljih svinja. Lovci pak tvrde da je njihov broj pao, ali da nove prometnice sijeku njihove stoljetne rute.
U siječnju ove godine u Istri je evidentiran porast naleta automobila na divljač, posebice srne i divlje svinje. Nesreće se događaju gotovo svakodnevno. Nikola je sličan udes doživio prošle godine.
Pogledajte više u Videoprilogu:
“Nemoguće je u biti predvidjeti nalet te divljači, ona izleti u sekundi, vi nemate vremena niti reagirati na njezin nalet i jednostavno prednjim desnim dijelom automobila smo pogodili prednji dio te divlje svinje”, rekao je Nikola Jukić, sudionik prometne nesreće naleta na divljač.
Nesreće se najčešće događaju u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
Najopasnije su lokalne ceste bez žičanih ograda, posebice na području Pule, Buzeta, Umaga i Buja. Divlje svinje sve češće se susreću i u naseljima.
“Problem je najviše to što općenito divljač a svinje pogotovo puno lutaju za hranom, a lutaju počele su u sela ulazit i u gradove zato jer je sve zapušteno, nema više poljoprivrede, 90% njiva je zapušteno”, poručio je Augusto Dobran, predsjednik lovačkog društva Bena Ližnjan.
A drugi je razlog taj što nove prometnice sijeku njihove uobičajene migracijske rute. Donedavno su skupe štete na automobilima plaćala lovačka društva.
“Kaže zakon cesta nije lovište a opet zakupnik kroz čije lovište prolazi cesta plaća štetu”, rekao je Dobran.
No, to je prije godinu dana riješeno jedinstvenom policom osiguranja koja vrijedi za sva lovačka društva na području Hrvatske pa i lovci lakše dišu.
“Obavezno kod tih događaja vozač je dužan zvati prometnu policiju kako bi se obavio očevid, tom prilikom pozivamo i predstavnika lovačkog društva kako bi prisustvovao tom očevidu. U slučaju da se utvrdi prekoračenje brzine tu isto je vozač pod sankcijom”, kazao je Josip Lukić, Voditelj službe za sigurnost cestovnog prometa u PU istarskoj.
A najmanja kazna za ovakav prekršaj iznosi 1500 kuna.
Vijesti.hr