A nakon što spasi gospodarstvo, Vlada bi trebala pronaći i Superjunaka za zdravstvo jer do sada niti jednom ministru nije uspjelo da pobijedi liste čekanja
Prema podacima RTL-a u samo dvije godine, liste čekanja u Hrvatskoj duže su za čak 200 tisuća pacijenata.
“Sama pretraga traje oko pola sata pa vi ne možete učestalije snimati pacijente nego u jednom danu na jednom uređaju osam sati radno vrijeme prije podne i popodne i to je 20-30 pacijenata maksimalno na dan”, govori nam Dijana Zadravec, neuroradiologinja – zamjenica ravnatelja KBC-a Sestre milosrdnice.
Pacijentima preostaje smo strpljenje.
“Bojim se za zdravlje jer lista čekanja je grozna, po mjesec, dva, pet”, izjavila je Štefanija Galović iz Osijeka.
Broj uređaja, ali i njihova kvaliteta, problemi su s kojima se radiolozi svakodnevno susreću.
“Imamo problem limitiranog broja MR uređaja koji imaju starost pa bi mogli biti obnovljeni i imali bi veće kapacitete, isto tako i broj liječnika radiologa”, smatra Dijana Zadravec.
U Udruzi hrvatskih pacijenata upozoravaju da stanje nije bolje ni za preglede i terapije koji ne zahtijevaju skupocjene uređaje.
“Fizikalna odobrena u kući čeka se 11 mjeseci, CT ruke 14 mjeseci, kontrolni pregled za fizijatra čeka se sedam i pol mjeseci, kakvog to smisla uopće ima”, pita Marijo Drlje, predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata.
Prema podacima HZZO-a broj naručenih pacijenata raste, 2015. bilo je 590 tisuća, a trenutačno ima oko 760 tisuća otvorenih narudžbi. No, iako je broj narudžbi veći – čeka se kraće i to 14 dana manje nego prije dvije godine. Za potvrditi ili otkazati narudžbu – tu je Bijeli telefon Ministarstva zdravstva.
“Mjesečno obavimo oko 25.000 poziva, od toga 1.000 bude otkazano”, govori Sara, Bijeli telefon Ministarstva zdravstva.
Posljednjih mjesec dana na zakazane preglede podsjeća se SMS-om.
“SMS-ovi su sada u tijeku, to smo krenuli i to malo pomaže, negdje 15-ak posto pacijenata nam je dalo povratnu informaciju da je postupak učinjen”, izjavio je ministar zdravstva Milan Kujundžić.
No, liste čekanja nisu značajnije smanjene. Najviše strpljenja treba onima koji čekaju operaciju ligamenata, zgloba, koljena, u prosjeku 457 dana. Na color doppler vena čeka se 380, a tek nešto manje na artroskopiju ramena i hospitalizaciju na nuklearnoj medicini. Uz nedostatak uređaja, u nekim bolnicama nedostaje i liječnika, a one manje često uređaje koriste samo u jednoj smjeni.
“Postoji, istina, određeni odljev liječnika s područja cijele Hrvatske, tako i iz našeg KBC-a. U zadnjih par godina procjena je da ih je 30-ak otišlo”, govori Jasminka Milas Ahić, pomoćnica ravnatelja KBC-a Osijek.
Osječki KBC najalarmantije je podatke imao za CT – oko godinu dana čekanja za snimiti abdomen.
“CT abdomena je bio opterećujuća slika, u tom smo smislu otrostručili brojku pacijenata koju ćemo obavljati u tekućim dnevnim redovnim procedurama”, govori Tamer Salha, predstojnik Kliničkog zavoda za radiologiju KBC-a Osijek.
Planiraju doći na 60 dana čekanja, a planove imaju i u Ministarstvu zdravstva – pokušavaju napraviti listu prioriteta da oni najugroženiji pregled dobiju za najdulje tri tjedna.
Ivana Franić i Tin Kovačić