Ovo megaoružje imalo je snagu 50 milijuna tona TNT-a
U listopadu 1961. Sovjetski Savez napravio je najmoćniju nuklearnu bombu u povijesti i “bacio” je na udaljeni otok sjeverno od Arktičkog, odnosno, Sjevernog polarnog kruga. Iako je bomba detonirala gotovo četiri kilometra iznad zemlje, rezultirajući val doslovno je ogolio otok. Bomba je dobila nadimak Car bomba.
Car bomba
Promatrači su vidjeli bljesak udaljen više od 965 kilometara i osjetili njegovu nevjerojatnu vrućinu unutar 250 kilometara. Bio je to ogroman oblak u obliku gljive. Gotovo 60 godina nakon detonacije bombe koja je “osvojila” rekord, niti jedna eksplozivna naprava nije se približila toj razornoj snazi. Srećom.
Prošlog tjedna je korporacija Rosatom (ruska državna atomska agencija) objavila video od 40 minuta sa snimkama koje su do sada bile klasificirane i tajne, a koji prikazuje nastajanje bombe – od proizvodnje do detonacije. Možete ga pogledati nešto niže u članku, a objavljen je na YouTubeu, uz napomenu da odbrojavanje do detonacije počinje u 23. minuti.
Sovjetski premijer Nikita Hruščov osobno je naručio izgradnju Car bombe u srpnju 1961. godine, izvijestio je Popular Mechanics, a prenosi Science alert. Iako je Hruščov htio nuklearno oružje od 100 megatona, inženjeri su mu na kraju isporučili verziju od 50 megatona – što je ekvivalentno 50 milijuna tona TNT-a.
Bomba je bila tisuću puta jača od nuklearnih bombi koje su Sjedinjene Američke Države aktivirale nad Hirošimom i Nagasakijem tijekom Drugog svjetskog rata, a iste su imale “samo” 13 milijuna TNT-a.
Vidljivo sa snimke, Car bomba bila je teška 27 tona i dugačka kao dvokatni autobus. Bačena je s padobranom, kako bi avion koji ju je izbacio mogao se udaljiti. Eksplozija je ipak bila toliko snažna da je zrakoplov gotovo srušila s neba, zbog čega je avion strmoglavo pao na 900 metara iznad zemlje prije nego što ga je pilot uspio ispraviti. Navodno su od eksplozije pucala stakla na kućama čak u Finskoj.
Možda uprao kao rezultat ovog testiranja, godine 1963. Sjedinjene Države, SSSR i Velika Britanija potpisali su Ugovor o ograničenoj zabrani nuklearnih pokusa, kojim su zabranjena ispitivanja nuklearnog oružja u zraku. Od tada se atomska ispitivanja provode pod zemljom.
P.H./Vijesti.hr