Tople radijatore će imati više od 120 tisuća kućanstava. Lani su mnogima dolazili veći računi za grijanje, pa smo provjerili koji je najjeftiniji način grijanja
Kako bi Ana i prijatelji iz vrtića na zagrebačkoj Trešnjevci – mogli dane provoditi u toplim prostorijama – u HEP Toplinarstvu jutros su uključili vrtiće, potom škole i domove zdravlja.
Tako bi se do kraja tjedna trebalo utopliti 120 tisuća spojenih na toplanu u Zagrebu, Osijeku, Velikoj Gorici, Samoboru i Zaprešiću.
“Očekujemo mirnu zimu bez puknuća, ovo ljeto smo veliki dio posla odradili na revitalizaciji mreža i očekujemo da će sve ići po planu”, Jurica Brnas, direktor Pogona toplinske mreže HEP-a.
3000 kuna – toliko je Boris u Rijeci platio drva kojima će se grijati cijelu zimu.
“Kad drvo pucketa u peći koja lijepo svijetli, ne treba mi ni svjetlo”, kaže Boris, koji tvrdi da je razmišljao i o alternativnim načinima grijanja. “Jesam jer sam sve stariji i trebat će mi stavit neko centralno onako da se na dugme upali, jer starost dolazi dal će bit snage za piljenje i cijepanje, ne znam.”
Statistika kaže da prosječno kućanstvo za stan od 60-ak četvornih metara spojeno na toplanu za grijanje na mjesec plaća između 350 i 400 kuna, ono na drva približno toliko. Grijanje na plin je stotinjak kuna skuplje – dok oni koji se griju na struju, plaćaju i tri puta više.
Piljenje i cijepanje je u modi, ističu stručnjaci.
“Očito da postoji neki trend većeg korištenja drva jer vidim po trgovačkim centrima da je cijena malo otišla gore, to je neki trend ali ne bi trebo imati većeg maha”, Igor Sutlović, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije.
Što je blaža zima – to su manji i računi – a prognostičari za ovu sezonu očekuju da temperature neće toliko dugo biti ispod nule kao lani.
Ivan Skorin