Kako spriječiti vozače da ne koriste mobitele tijekom vožnje jer time predstavljaju opasnost za sigurnost u prometu?
Jedan čitatelj poslao nam je video vozača autobusa (ime firme je poznato redakciji) koji je u vožnji po autocesti na relaciji Zagreb – Poreč tipkao poruke na mobitelu. Da stvar bude još gora, u to vrijeme je na autocesti padao jači pljusak.
Druga snimka koju nam je čitatelj poslao prikazuje istog vozača koji nakon tipkanja obavlja i razgovor, a u to vrijeme vozio je bus po Rijeci.
Postavlja se pitanje kako spriječiti vozače da ne koriste mobitele tijekom vožnje jer time predstavljaju opasnost za sigurnost u prometu.
HAK je prije manje od mjesec dana predstavio studiju o korištenju mobitela u vožnji. Na osnovu ankete i promatranja ponašanja vozača u vožnji zaključili su da većina vozača koristi mobitel u vožnji, i to u podjednakoj mjeri i žene i muškarci, a najveći broj vozača prilikom razgovora drži mobitel u ruci, a tek manji broj koristi slušalice.
Engleska istraživanja dokazala su da ako vozač razgovara na mobilni telefon tijekom vožnje, efekt je isti kao da ima 0,8 promila alkohola u krvi, a 23 puta povećava se opasnost za prometnu nesreću ako tipka po mobitelu tijekom vožnje.
“Bez obzira na koji način pričamo na mobitel, držeći ga u ruci ili preko nekog od uređaja, rizik prometne nesreće se povećava za 4 puta”, istaknuo je Krešimir Viduka, voditelj Ureda sigurnosti cestovnog prometa, na predstavljaju studije.
Čovjek ne može u isto vrijeme raditi dva posla i problem je u kognitivnim sposobnostima čovjeka, dodao je Viduka naglasivši da kada razgovaramo preko mobilnog telefona, vidno polje nam se ograničava za trećinu. Istaknuo je i da je tipkanje na mobitel tijekom vožnje velika opasnost.
Vijesti.hr
Foto: Vijesti.hr