Plaćanje općekorisne funkcije šuma ukida se svima koji imaju prihode manje od tri milijuna kuna, a takvih je skoro 90 posto poduzetnika u Hrvatskoj
Plaćate li i vi – “porez na zrak”? U moru bizarnih parafiskalnih nameta koji guše domaće poduzetnike, a birokraciji predstavljaju svrhu postojanja, od ovoga proljeća bit će jedan manje.
Vlada za mnoge tvrtke ukida upravo taj takozvani “porez na zrak”, odnosno plaćanje općekorisnih funkcija šuma. Dovoljan razloga da to poduzetnici nazovu viješću desetljeća.
Knjiga parafiskalnih nameta i dalje je predebela. No tzv. “porez na zrak” tvrtke s prihodima manjim od tri milijuna kuna konačno mogu izbrisati iz svojih rashoda.
“Ne radi se o tome da poduzetnici žele izbjeći plaćanje poreza ili različitih naknada dapače jer svi smo mi svjesni da moramo puniti državni proračun kako bi kroz neke druge usluge dobili to nazad, no kada ste početnik ili manji poduzetnik radje bi ta sredstva davali za otvaranje novih radnih mjesta”, kazala nam je poduzetnica Gordana Nikolić.
Plaćanje općekorisne funkcije šuma ukida se svima koji imaju prihode manje od tri milijuna kuna. To je skoro 90 posto poduzetnika u Hrvatskoj odnosno 181.794 tvrtke od njih više od 200 tisuća ukupno.
Što znači zapravo općekorisna funkacija šuma? Jedna je korištenja drva za razne vrste biznisa, također tu su sve ljekovite stvari i billje koje šuma daje, ali i najvažnija funkcija je davanje kisika.
Zato neki ovaj namet zovu “porez na zrak”. No na Šumarskom fakultetu smatraju da je ovo ukidanje degradacija. Stručnjaci za šumarstvo ne vide opravdan razlog za ukidanje naknade te podsjećaju da se radi o malom iznosu po tvrtki.
“Mi smatramo da općekorisne funkcije šuma koriste svim ljudima u Hrvatskoj i današnji model ide u tom smjeru da poduzeća pomažu šumama, a stanje šuma je izrazito nepovoljno znate za požare za elementrane nepogode”, ističe Ivica Tikvić sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu.
Vlada pak kaže da će se za šume i dalje izdvajati dovoljno bez obzira na parafiskalni rez.
“Mi držimo da dobrom organizacijom i kvalitetnim upravljanjem s ovim sredstvima ćemo i dalje zadržati namjenu tih sredstava a to je da ulažemo u očuvanje zdravlja i budućnost naših šuma”, kazao je Željko Kraljičak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede.
Novi Zakon o šumama je usvojem na Vladi početkom ožujka i poslan u Sabor. Nankadu će i dalje plaćati oni s prihodom iznad tri milijuna kuna.
“Porez na zrak” iz ove priče nije jedini takav parafiskalni nameta. Iako registar parafiskalnih nameta i dalje broji čak 574 različita davanja, Vlada ove godine najavljuje 98 mjera kojima bi se trošak poduzetnicima na godinu ukupno smanjio za gotovo 626 milijuna kuna.
Najveći dio tog reza spada pod Poreznu upravu gdje će se kroz ukidanje dostavljanja izvješća o plaćama, ali i elektroničkim podnošenjem poreznih prijava – uštedjeti 577 milijuna kuna.
Boris Mišević