NESTAJANJE VALUTNOG RIZIKA

Uskoro počinje testno kovanje prvih kovanica eura; Od siječnja 2023. zamijenit će kune

Foto: Unsplash

Do kraja godine trebale bi biti iskovane prve testne kovanice eura s hrvatskim nacionalnim simbolima.

Sve kako bi do prvog siječnja 2023. euro potpuno zamijenio kunu. Te ambicije pohvalio je i potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis koji se s premijerom sastao u Banskim dvorima.

No istodobno su sve glasniji protivnici uvođenja zajedničke europske valute, a onima koji pozivaju na referendum, premijer poručuje – euro uvodimo, referenduma biti neće.

Za godinu i tri mjeseca euro će postati osnovno platežno sredstvo i u Hrvatskoj. Od tog prvog siječnja 2023. sve će biti bolje.

Više u videoprilogu RTL-a:

‘Moramo zamijeniti milijardu i 100 milijuna kovanica’

“Ulaskom u europodručje nestat će valutni rizik, nestat će mjenjački troškovi, smanjit će se kamatne stope, potaknut će se strana ulaganja, povećat će se mogućnost financiranja na tržištu kapitala, a sigurni smo da će to imat dodatni efekt za naš kreditni rejting”, objašnjava premijer.

Plenkovićeve riječi potvrđuje i potpredsjednik Europske komisije za gospodarstvo Valdis Dombrovskis – euro će u Hrvatsku privući još eura. “To je pozitivan signal za investitore ako preuzimate stabilnu valutu, drugu najsnažniju na svijetu”, kaže Dombrovskis.

Guverner HNB-a prošlog je petka potpisao sporazum za tehničke aspekte zamjene valute, a uskoro bi pokusne kovanice s hrvatskim simbolima, šahovnicom, kartom hrvatske, glagoljicom, kunom i likom Nikole Tesle, trebale ugledati svjetlo dana.

“U tom pokusnom bi mogli iskovati do milijun primjeraka i pripremiti se za kovanje ukupne količine. Koliko je to? U ovom trenutku moramo zamijeniti milijardu i 100 milijuna kovanica koje imamo”, rekao je Boris Vujčić.

Hrvatska 60 posto proizvoda izvozi u eurozonu, a više od 60 posto turista nam stiže iz eurozone. Dvije trećine štednje je u eurima, a krediti su s valutnom klauzulom u eurima pa političari predviđaju lakšu prilagodbu. Ipak, dio građana se boji povećanja cijena.

Hoće, cijene će rasti, priznaje Plenković, ali standard još više. “Efekt uvođenja eura, odnos plaće i cijene je bio taj da su plaće rasle više. To znači da je standard u tim državama znatno porastao u tim državama”, rekao je.

Podjela oko uvođenja eura nije samo među građanima, nego i na političkoj sceni. Desnica zahtijeva referendum. Plenković odgovara – referendumom smo postali članica Europske unije i time prihvatili obvezu uvođenja europske valute.

“Dolazi od aktera na političkoj sceni koji nisu doprinijeli crno ispod nokta pristupu EU. Naš stav je jasan – Hrvatska će usvojiti euro vjerujemo na vrijeme, na dobrobit hrvatskih građana i hrvatske ekonomije”, kaže premijer.

Prije uvođenja eura kao službene valute, pet mjeseci će u trgovinama biti istaknute dvostruke cijene kako bi se građani lakše priviknuli.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari