U posljednjih nekoliko tjedana vrućine su čak tri puta zaprijetile našem zdravlju
Ovaj novi toplinski val svoj će vrhunac dosegnuti sutra pa su na snazi upozorenja za cijelu Hrvatsku.
Zasad je jedino Slavonija u crvenom gdje postoji i vrlo velika opasnost zbog štetnog djelovanja vrućine od koje se nećemo odmoriti ni tijekom noći. Najveće temperature sutra će osjetiti građani Knina, Osijeka i Siska gdje će biti oko 38 i 39 stupnjeva. U Zagrebu i Splitu pak oko 36, u Rijeci oko 34.
“Pred nama je vrhunac ovih vrućina pod utjecajem novog toplinskog vala. Sutra će temperatura biti još viša u odnosu na danas tako da će većinom tijekom dana biti iznad 35, ali ponegdje po kotlinama, po unutrašnjosti Dalmacije na istoku te u južnijim predjelima središnje hrvatske može dosegnuti i 40 stupnjeva.
Za kopnene predjele, dobra je vijest da će se ova vrućina prekinuti već u petak i to po dobro poznatom scenariju, uz lokalne pljuskove koji će mjestimice biti i izraženi”, pojasnila je RTL-ova meteorologinja Damjana Ćurkov.
U petak će oslabiti, mogući pljuskovi
Toplinski će val u petak gubiti na snazi, osobito u drugom dijelu dana. Umjeren sjeverni i sjeveroistočni vjetar donijet će promjenjivu naoblaku, a mjestimične kiše bit će uglavnom u sjevernim krajevima. Lokalno su mogući izraženiji pljuskovi praćeni pojačanim vjetrom i grmljavinom. Tijekom vikenda zatim djelomice sunčano i ne posve stabilno te malo svježije, osobito u subotu, prognozirala je za HRT Kristina Klemenčić Novinc, dipl. ing.
I na Jadranu će se temperatura zraka malo spustiti, no noć na subotu u mnogim mjestima na dalmatinskoj obali još vrlo topla, zbog čega će se toplinski val ondje malo dulje zadržati. Bit će sunčano, a kiša će najvjerojatnije izostati, samo u petak u Istri postoji mala mogućnost za pokoji lokalni pljusak. U južnim će predjelima puhati slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni vjetar, dok će na sjevernom Jadranu jugoistočni vjetar u subotu okrenuti na buru, podno Velebita i jaku.
Kako se zaštiti?
S obzirom na to da pravovremene preventivne mjere mogu smanjiti broj umrlih od toplinskih valova, DHMZ je na svojim stranicama objavio preporuke za zaštitu od velikih vrućina te ističe potrebu rashlađivanja domova, izbjegavanje vrućine te rashlađivanje tijela i uzimanje dovoljno tekućine.
Prostor u kojem se živi idealno bi bilo držati ispod 32 Celzijeva stupnja danju i ispod 24 stupnja noću, a preporuka za rashlađivanje je korištenje hladnijeg noćnog zraka, zatvaranje prozora i roleta danju, naročito onih koji su okrenuti prema suncu. Dobro je i ugasiti sva umjetna svjetla te što je više moguće električnih uređaja.
Preporuča se boravak u najhladnijoj prostoriji stana odnosno kuće, a ako ih se ne može držati hladnima, preporuka je provesti 2 – 3 sata dnevno u hladnom prostoru primjerice javnih zgrada koje su hlađene.
Uz izbjegavanje izlaska u najtoplijem dijelu dana i boravak u sjeni, preporuča se i izbjegavanje napornog fizičkog rada odnosno rad u najhladnije doba dana, što je obično ujutro između 4 i 7 sati.
Pazite na djecu!
Posebno valja paziti da se djecu ili životinje ne ostavi u parkiranom vozilu.
Preporuka je i korištenje kreme sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja pri čemu naročitu brigu valja posvetiti novorođenčadi i maloj djeci odnosno koristiti zaštitne kreme s najvećim faktorom.
Boravak na suncu u razdoblju od 10 do 17 sati trebaju posebno izbjegavati djeca, trudnice, starije osobe i srčani bolesnici te bolesnici oboljeli od šećerne bolesti.
Dobro je nositi laganu, široku i svijetlu odjeću od prirodnih materijala, a kod izlaska van koristiti šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale. Potrebno je redovito piti, uz izbjegavanje alkohola i napitaka s previše kofeina i šećera, pri čemu je valja paziti da se ne pije naglo.
Preporuka je i da se jede češće male obroke, uz izbjegavanje hrane bogate bjelančevinama, piše Net.hr.