Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa nije htio komentirati zahtjev koji je došao pred njegov sud
Sud u Pazinu zatražio je zbog različitih dosadašnjih presuda od Vrhovnog suda da donese mišljenje o obeštećenju koje će se u budućnosti koristiti kao ogledni postupak.
“Kad Vrhovni sud da mišljenje o nekoj vrsti predmeta, to mišljenje obvezuje one sudove koji rješavaju konkretne postupke, a to su općinski sudovi i eventualno žalbeni sudovi”, ističe ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.
Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa danas nije htio komentirati zahtjev koji je došao pred njegov sud. No, pred tim sudom sad je odluka jesu li konverzijom kredita korisnici obeštećeni.
“Sud je u principu postavio pitanje da li je ta konverzija otklonila nekakvu ništetnost ili nije i da li se tu može raspravljati o nekakvom obeštećenju”, naglasila je Nicole Kwiatkowski, odvjetnica udruge Potrošač.
Iz Hrvatske udruge banaka ne žele prejudicirati odluku Vrhovnog suda, pa će čekati s komentarom, a iz Udruge Franak smatraju da dileme nema – očekuju presudu u svoju korist.
“Zakon o obaveznim odnosima je jasan – ništetni ugovori i ništetne ugovorne odredbe ne mogu se zamijeniti valjanim ugovornim odredbama”, napominje Goran Aleksić iz Udruge Franak, ujedno i saborski zastupnik.
No, čak i da odluka Vrhovnog suda bude negativna po tužitelje, Aleksić smatra da će banke odštete trebati isplaćivati, a Kwiatkowski naglašava: “Nisu ljudi obeštećeni u onom punom iznosu u kojem bi bili obeštećeni da se primjenjuje samo kolektivna presuda”.
Ujednačena sudska praksa doprinijet će bržem rješavanju i banke će nakon svake presude u roku od 15 dana morati isplatiti odštetu, a Aleksić smatra: “Banke će na temelju pravomoćnih presuda morati vratiti ljudima koje su oštetile, koje su opljačkale oko 20 milijardi kuna”.
Trenutno se vodi oko 30.000 sudskih procesa, a Aleksić garantira da će do 2022. biti više od 100.000 sudskih procesa.
RTL/Vijesti