U subotu, 14. studenog 2020.g. u sujedstvu Krk, jednom od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture, održat će se dan susjedstva pod nazivom Tancaj 2020.
Program počinje u 16.00 sati na Boćalištu u gradu krku, gdje će se pod nazivom ‘Tko hoće, neka kaže – boće!’ održati upoznavanje zainteresiranih s boćanjem, uz neizostavnu demontraciju. Boće su tradicionalni sport i način života i okupljanja zajednice cijelog mediteranskog pojasa pa tako i otoka Krka.
Na istom mjestu i u isto vrijeme, okupljenima će biti predstavljeno i europsko sujedstvo Krka Riga Folk dancing club iz Latvije, koje će svoj rad prezentirati ‘na daljinu’ kroz fotografije i video materijal, zbog trenutne nemogućnosti dolaska u susjedstvo Krk.
U 19.30 sati u centru Krka, od gradske rive do Trga Kamplin slijedi mimohod pod vodstvom KUD-a Poljica, pod nazivom Parata di Veglia.
U 20.00 sati na Trgu Kamplin održava se protokolarni dio programa i preuzimanje vremenske kapsule 27 susjedstava od susjedstva Lovran. U programu sudjeluju predstavnici Udruge Kreativni Krk – nositelji inicijative susjedstva Krk, zatim predstavnici Grada Krka, Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, RIJEKE 2020 i susjedstva Lovran.
Od 20.20 sati na istom će mjestu biti prikazan kratkometražni film „Inkorničata“. Film proučava subjekt koji se nalazi izvan zadanog konteksta. Protagonist, personificirano umjetničko djelo koje ujedno prezentira i sam život otoka, nastoji pronaći svoju svrhu uklapajući se u slikopisne pejzaže otoka Krka te kontemplirajući vlastito postojanje emociju prenosi pokretom. Zaveden tradicijom pronalazi svoj jezik u suvremenom.
Idejni koncept i koreografiju potpisuje Andreja Brozović Adžić-Kapitanović, plesačica čije područje istraživanja obuhvaća eksperimentalni pokret u simbiozi s glumom koja osobno utjelovljuje protagonista priče.
Za glazbu u filmu zaslužan je skladatelj Mak Murtić koji unazad nekoliko godina istražuje kulturno naslijede otoka Krka te uključuje taj ‘jezik’ u svoje suvremene skladbe. U ovom kontekstu glazba prati odnosno stvara glazbeni prostor u kojem se protagonist kreće i istražuje svoje otvorene i zatvorene osobine naglašavajući paralelu suvremenog života i povijesnog konteksta otoka. Glazba nosi karakteristike suvremenog pristupa i suvremenog glazbenog stvaralaštva Hrvatske s utjecajem realne i zamišljene tradicije.
Borut Brozovi, fotograf koji se pronašao u ulozi snimatelja, koristi kadriranja tipična za fotografiju te na taj način komplementira pejzažima otoka, ali i pokretu izvođačice.
Kreativni trio spojio je sam grad Krk gdje godinama borave u svoje slobodno vrijeme. Istraživački duh, ljubav prema gradu i otoku Krku, njegovoj kulturi i tradiciji kao i potreba za umjetničkim izražavanjem temelj su ove glazbeno – scenske suradnje.
Nakon projekcije filma, druženje okupljenih nastavlja se na Trgu Kamplin, uz vino i glazbu.
Događanje je organizirano uz poštivanje svih važećih mjera za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19. Svi se sudionici pozivaju na pojačanu osobnu higijenu, fizičku udaljenost te ispravno nošenje zaštitnih maski za lice. Ne preporučuje se dolazak osobama starije životne dobi ili oboljelima od kroničnih bolesti.
Nositelj inicijative susjedstva Krk je Udruga Kreativni Krk. Partneri su Grad Krk, Centar za kulturu grada Krka i Turistička zajednica grada Krka, a europsko susjedstvo je Riga Folk-Dancing Club iz Latvije.
Posebne zahvale za realizaciju programa zaslužuju Studio Mamut, Studio B, Andreja Brozović Adžić-Kapitanović, Mak Murtić, Josip Šustić, Leo Beslać, Nika Bauman i Nenad Kovačić.
U nastavku, za potrebe predstavnika medija koji će pratiti događanje, dostavljam protokolarni dio programa susjedstva Krk Europske prijestolnice kulture (20.00h) i više informacija o programu Tancaj 2020.
PROTOKOL OTVORENJA
Prisutni:
– Luka Adžić-Kapitanović, moderator i voditelj udruge Kreativni Krk
– Predstavnik Grada Krka, Darijo Vasilić, gradonačelnik
– Predstavnik TD RIJEKA 2020, Emina Višnić, rukovoditeljica programa RIJEKA 2020
– Predstavnik Primorsko-goranske županije, Sonja Šišić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu
– Predstavnik Grada Rijeke
TKO/ŠTO
19:30 Početak i okupljanje na krušiji (gradska riva) u gradu Krku – prigodan program uz nastup KUD-a Poljica; mimohod do Trga Kamplin
20:00 Moderator pozdravlja prisutne, ukratko se obraća u ime tima susjedstva Krk i najavljuje obraćanje predstavnika Grada Krka
20:03 Obraćanje Darija Vasilića
20:06 Obraćanje Emine Višnić
20:09 Obraćanje Sonje Šišić
20:12 Obraćanje predstavnika Grada Rijeke
20:14 Moderator najavljuje primopredaju vremenske kapsule susjedstva Lovran susjedstvu Krk
20:15 Predstavnik susjedstva Lovran predaje vremensku kapsulu predstavniku tima susjedstva Krk
20:20 Prikazivanje kratkometražnog filma „INKORNIČATA“
20:35 Završetak programa uz prigodno druženje
O FILMU KAO OKOSNICI MIMOHODA
Kratki film “Inkorni
ata” proučava subjekt koji se nalazi izvan zadanog konteksta. Protagonist, personificirano umjetničko djelo koje ujedno prezentira i sam život otoka, nastoji pronaći svoju svrhu uklapajući se u slikopisne pejzaže otoka Krka te kontemplirajući vlastito postojanje i jastvo emociju prenosi pokretom. Zaveden tradicijom pronalazi svoj jezik u suvremenom.
Idejni koncept i koreografiju potpisuje Andreja Brozović Adžić-Kapitanović, plesačica čije područje istraživanja obuhvaća eksperimentalni pokret u simbiozi s glumom koja osobno utjelovljuje protagonista priče.
Glazbu projekta potpisuje skladatelj Mak Murtić (Mimika Orkestar, Grand Union Orchestra, Jazz Orkestar Hrvatske Radio Televizije, Septet Ad Libitum itd) koji unazad nekoliko godina istražuje kulturno naslijede otoka Krka te uključuje taj jezik u svoje suvremene skladbe. U ovom kontekstu glazba prati odnosno stvara glazbeni prostor u kojem se protagonist kreće i istražuje svoje otvorene i zatvorene osobine naglašavajući paralelu suvremenog života i povijesnog konteksta otoka. Glazba nosi karakteristike suvremenog pristupa i suvremenog glazbenog stvaralaštva Hrvatske s utjecajem realne i zamišljene tradicije.
Borut Brozovic, fotograf koji se pronašao u ulozi snimatelja, koristi kadriranja tipična za fotografiju te na taj način komplementira pejzažima otoka, ali i pokretu izvođačice.
Kreativni trio spojio je sam grad Krk gdje godinama borave u svoje slobodno vrijeme. Istraživački duh, ljubav prema gradu i otoku Krku, njegovoj kulturi i tradiciji kao i potreba za umjetničkim izražavanjem temelj su ove glazbeno – scenske suradnje.
Glazbu u filmu izvode:
Josip Šustić – električna, akustična gitara i električni bas
Leo Beslać – klavijature i elektronika, teremin
Nika Bauman – flauta
Nenad Kovačić – tradicijske udaraljke
Mak Murtić – krčka sopila
O SUSJEDSTVU KRK
Grad Krk administrativno je središte drugog po veličini jadranskog otoka i jedno od najstarijih naselja u Hrvatskoj, smjestio na jugozapadnom dijelu otoka, u prostranoj uvali koja graniči s Puntarskom dragom. U sastavu Grada Krka nalazi se 15 većih seoskih naselja: Bajčić, Brusići, Brzac, Kornić, Krk, Lakmartin, Linardići, Milohnići, Muraj, Nenadići, Pinezići, Poljica, Skrbčići, Vrh i Žgaljići.
Grad Krk broji oko 6300 stanovnika. Ritam ovog grada miran je zimi i buran ljeti jer se stanovnici većinski bave turizmom.
Uvijek kada je riječ o otocima bili oni spojeni s mostom ili ne, život na otoku podrazumijeva drugačiji habitat od života u gradu, a gdje su čovjek i priroda u direktnoj simbiozi. Isto tako, kao blagodat ili prokletstvo tu je nevjerojatna ljepota, a s druge strane osjećaj inzularnosti koji možete doživjeti samo kroz iskustvo života na otoku. Turizam je sve to proglasio resursima i zauzeo važnu ulogu u životu otoka i možemo reći da grad Krk i općine Omišalj, Malinska, Punat, Baška, Vrbnik i Dobrinj dišu s turizmom.
Ako zamislimo udah kao broj turista koji dođu na Krk za vrijeme sezone – 800.000, a izdah kao broj stanovnika Krka – 19. 000, jasno je da kad turistička sezona mine kreće zimska hibernacija sa smanjenom ponudom programa, kulturi i umjetnosti općenito. To neravnomjerno disanje pokušat ćemo ublažiti programima koje misle zajednicu na drugačiji način, te se posvetiti životu i svakodnevici onih koji šeću praznim ulicama starog grada kada turizam ne diktira dnevni ritam. Akteri u kulturi u gradu Krku se tokom cijele godine trude da žitelji grada imaju sadržaja te se mogu kulturno uzdizati. Centar za kulturu cijelu godinu organizira sadržaj poput izložbi, predstava, koncerata itd…. Udruge poput Kreativnog Krka, također u samoj sezoni ali izvan nje organiziraju manifestacije poput koncerata, izložbi radionica i dr. Da su normalni uvjeti Tanac 2020 bio bi pilot festival koji objedinjava različite plesne i glazbene izričaje iako je tim Kreativnog Krka već odlučio da je ovo tek početak i da ideja festivala Tanac ima budućnost!
O NOSITELJU INICIJATIVE – UDRUZI KREATIVNI KRK
Udruga Kreativni Krk osnovana je 2010 godine i djeluje na području grada Krka. Prvotni cilj udruge bio je poticanje mladih i starih na razvijanje glazbenog izražavanja, odnosno stvaranja nove glazbe i promicanje mladih bendova grada Krka, ali se sa vremenom proširio na sva područja kulture.
Udruga se bavi organizacijom i sudjelovanjem u organizaciji glazbenih, zabavnih, kulturnih, obrazovnih i drugih skupova, priredbi i manifestacija.
Udruga djeluje s ciljem promicanja slobodnog, kreativnog i kulturnog izražavanja te promicanja vrijednosti građanskog društva u Krku, Republici Hrvatskoj i u inozemstvu sukladno pravnom poretku dotične države.
O EUROPSKOM SUSJEDSTVU
Krčko i latvijsko susjedstvo spojio je ples i plesanje, kako ono tradicionalno folklorno tako i nove forme suvremenog plesnog izričaja. Riga Folk Dancing Club osnovan 1989. godine redovno organizira plesne večeri za široku zajednicu. Klub učestvuje na različitim festivalima na kojima plešu ali i podučavaju sve zainteresirane. Većinom su zastupljeni plesovi Litve, Latvije, Estonije i drugih zemalja i to plesovi 19. i 20. stoljeća. Plesnjake uglavnom prati živa muzika i vrhunski glazbenici na violinama, harmonikama, mandolinama i bubnjevima. Ljeti uobičajeno organiziraju ljetne plesne kampove. Klub vodi Valdis Putniņš.