Dva člana upravnog vijeća tijela zaduženog za provedbu državne mature dala su ostavke zbog naknadnog pribrajanja bodova 13 maturanata, od kojih su neki, zahvaljujući tome, dobili prolazne ocjene
Dva člana Upravnog vijeća Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, ključnog tijela u organizaciji i provedbi državne mature, dala su ostavke Vladi zbog sumnji u vjerodostojnost zadnjeg kruga državne mature i upitne ravnopravnosti svih maturanata na jesenskom roku. ispitu održanom jesenas, piše Net.hr
Tihomir Tomčić, ravnatelj Strukovne škole Vice Vlatkovića u Zadru i Ninoslav Šćukanac Schmidt, izvršni direktor Instituta za razvoj obrazovanja ostavke su dali zbog nezadovoljstva naknadnim dodavanjem bodova 13 maturanata, koje im je bez procjene stručnoga povjerenstva dalo Povjerenstvo za provođenje procesa državne mature. Riječ je o bodovima za ispite iz engleskog i njemačkog jezika, a sumnja se da su neki od maturanata na temelju samo jednog ili dva boda uspjeli dobiti prolaznu ocjenu na maturi.
Kako stoji u njihovom obrazloženju ostavke, koja je navedena je u prijavi koju je dobio Jutarnji list, “najveća odgovornost je na ravnateljici Centra koja je trebala sačuvati pravednost, objektivnost i vjerodostojnost državne mature, odnosno osigurati jednake uvjete i mogućnosti svim pristupnicima te se oduprijeti pritiscima.”
Proceduralno-pravna pogreška?
“Po meni je krucijalno pitanje kako je moguće da tijelo koje imenuje Ministarstvo donosi odluke koje se kose s mišljenjima stručnih tijela, čime se pobija autonomija NCVVO-a”, kratko je za srednja.hr prokomentirao Šćukanec Schmidt, dok se Tomčić nije htio oglasiti o toj temi. Dvojac odgovornim drži ravnateljicu NCVVO-a, Ivanu Katavić, koja cijelu situaciju naziva “proceduralno-pravnom pogreškom u postupanju Centra“.
“Iako se pogreške u ispitima i procesu vrednovanja državne mature događaju prilično rijetko, prilikom odlučivanja o zaprimljenim prigovorima na jesenskom roku državne mature u školskoj godini 2019./2020., Povjerenstvo za praćenje državne mature utvrdilo je proceduralno-pravnu pogrešku u postupanju Centra, koji je prigovore rješavao u prvom stupnju. S obzirom na to da se u situacijama u kojima se uoče pogreške u sastavljanju ili bodovanju samih zadataka uvijek postupa u korist pristupnika, članovi Povjerenstva iz redova Centra predložili su da se pristupnicima usvoji prigovor zbog pogreške Centra. Povjerenstvo, kao drugostupanjsko tijelo u rješavanju prigovora pristupnika, je izneseni prijedlog jednoglasno prihvatilo te je donijelo odluku da se usvoji prigovor za trinaestero pristupnika. Uočena pogreška time je ispravljena u korist pristupnika te su time osigurani postavljeni standardi jednakosti u postupanju”, poručila je Katavić.
Divjak: ‘Trebao bi reagirati i DORH’
Svoju tezu zasad nije potkrijepila dokumentacijom, niti je pojasnila jesu li je sad već bivši članovi Upravnog vijeća i(li) članovi stručnih skupina upozoravali na problem te kakao se ona očitovala na primjedbe, u slučaju da ih je dobila. Nije otkrila ni jesu li točne tvrdnje da Povjerenstvo te drugostupanjske pritužbe nije dostavilo Stručnoj radnoj skupini, već je samostalno i na njezin prijedlog odlučilo o dodjeljivanju bodova za 13 maturanata. Nije se izjasnila ni hoće li zbog ovog slučaja podnijeti ostavku.
Za to vrijeme, bivša ministrica znanosti i obrazovanja, Blaženka Divjak, koja redovito prati zbivanja u svom bivšem resoru, poručuje da je situacija očito ozbiljna i puna dubioza, zbog čega bi trebalo reagirati i Državno odvjetništvo.