U Begovom Razdolju župan Zlatko Komadina sa suradnicima održao je sastanak s gradonačelnicima i načelnicima gradova i općina s područja Gorskog kotara. Na sastanku su prevladavale teme obnove Gorskog kotara nakon prošlogodišnje elementarne nepogode, novog zakona o brdskim područjima te razvoja sportskih kapaciteta.
Župan Komadina rekao je da je Gorski kotar u Primorsko-goranskoj županiji specifičan po tome što je u ostatku županije održano pet susreta s gradonačelnicima i načelnicima, a za planinsko područje, koje čini polovicu županije, održava se jedan. Gorski kotar je naseljeno područje na najvišoj nadmorskoj visini u Hrvatskoj pa se očekuje da se te specifičnosti prepoznaju pri donošenju novog zakona o gorskim područjima.
Druge važne teme uključivale su i sanaciju posljedica prošlogodišnje elementarne nepogode, ali i kako zajednički pratiti projekte u razvoju sportske infrastrukture.
Iako se smanjuju sredstva dostupna za razvoj Gorskog kotara uslijed porezne reforme i gubitka statusa brdsko-planinskog područja, župan Komadina objasnio je kako će Županija pomoći razvitku gorskog kraja.
“Očekujemo da će se kroz dodatne projektne fondove koji će se događati, na primjer kroz riječku aglomeraciju, 5% sredstava EU fondova moći izdvajati za te zajedničke projekte, kako bi se Županija mogla fokusirati na pomoć otocima, Gorskom kotaru i Vinodolskom kraju”, rekao je župan.
Zamjenik župana Marko Boras Mandić detaljnije je prokomentirao sanaciju posljedica elementarne nepogode, rekavši da se Primorsko-goranska županija angažirala za dobivanje sredstava za sanaciju te je osigurano više od 60 milijuna kuna.
Županija je, rekao je Boras Mandić, prva samoinicijativno reagirala s 2 milijuna kuna iz svog budžeta, kojim se obnovio poljoprivredni potencijal Gorskog kotara, a kasnije se uključila i država. Posebno vrijedi istaknuti ulogu HEP-a koji je uložio svojih šezdesetak milijuna.
Načelnik Općine Mrkopalj Ivica Padavić kao probleme Gorskog kotara istaknuo je veliki broj nerazvrstanih cesta, što otežava život zimi, te velike troškove zimske službe. Što se tiče Mrkoplja, Padavić je naglasio obnovu infrastrukture.
“Moramo graditi kanalizacijski kolektor, kanalizaciju, pročistače. To su ogromne investicije koje ćemo pokušati rješavati sa Hrvatskim vodama, i tu smo relativno uspješni”, rekao je Padavić dodavši da će biti potrebna pomoć iz europskih fondova kako bi se riješilo pitanje kanalizacijskih kolektora i sanacije vode u Gorskom kotaru.
Kada se riješe infrastrukturni problemi, uslijedili bi razvoj skijaških i sportskih objekata koji će poboljšati turističku ponudu u Gorskom kotaru.
Nakon sastanka župan i suradnici sa goranskim čelnicima posjetili su Obiteljsko gospodarstvo Frančišković, koje je sa šezdesetak krava za proizvodnju mlijeka najveće u Gorskom kotaru.