MNOGO JE PARTNERA

Razvoj luka lokalnog i županijskog značaja na Jadranu; Evo koje su teme pilot aktivnosti projekta FRAMESPORT

Od unapređenja poslovnih mogućnosti do razvoja aplikacija za rezervaciju vezova i projekata pametne mobilnosti

Aktivnosti EU projekta FRAMESPORT (“FRAMEwork initiative fostering the sustainable development of Adriatic Small PORTs”), koji se provodi u sklopu Programa prekogranične suradnje Interreg Hrvatska – Italija, odvijaju se punim intenzitetom.

Vodeći partner CORILA iz Italije predstavit će FRAMESPORT projekt na Nautičkom sajmu Venecija 2021 (29. svibnja – 6. lipnja 2021.). Prezentacija projekta održat će se u sklopu webinara u subotu, 5. lipnja 2021., u 15:00 sati, na temu „Luke lokalnog i županijskog značaja kao pokretači društveno-ekonomskog razvoja jadranske obale: izazovi i mogućnosti“, što predstavlja priliku za povezivanje i pokretanje međusobne suradnje aktera u nautičkom sektoru, kao strateškog elementa njegova razvoja.

Prikupljanje podataka i uključivanje dionika

Strateški projekt prekogranične suradnje ušao je u drugu fazu provedbe koja uključuje pokretanje konstruktivnog dijaloga s dionicima različitih područja i sveobuhvatno prikupljanje podataka putem upitnika, uključujući informacije o uslugama i infrastrukturi luka lokalnog i županijskog značaja u programskom području.

Upitnikom će se provesti cjelovito i detaljno dokumentiranje podataka o lukama, potrebno za definiranje strateškog okvira kojeg FRAMESPORT projekt ima za cilj. Također, istražit će se više aspekata jadranskih luka lokalnog i županijskog značaja: od dimenzija i tehničkih karakteristika luka, krajnjih korisnika i osnovnih usluga koje im se nude, sve do detaljne analize akcija koje luke poduzimaju u svrhu smanjenja negativnog utjecaja na okoliš.

Prikupljeni podaci sačinjavat će cjelovitu i ažuriranu bazu podataka o lukama lokalnog i županijskog značaja na Jadranu i njihovim uslugama, a sve s ciljem vidljivosti samih luka, njihovih područja i zainteresiranih gospodarskih subjekata, kao i korisnika objekata (posjetitelja, nautičara itd.).

Pilot aktivnosti

Razvoj pilot-projekata koje su osmislili pojedini projektni partneri također je u punom jeku. Pilot aktivnosti uključuju inicijative povezane s makro-temama: od stvaranja IKT aplikacija i srodnih usluga do prostornog planiranja, zaštite okoliša i razvoja poslovnih potencijala luka lokalnog i županijskog značaja, počevši od analize primjera dobre prakse na međunarodnoj razini.

Neke se pilot aktivnosti odnose na određena područja i specifične lučke infrastrukture, dok se druge fokusiraju na šire teme poput osiguravanja eko-oznaka (znak zaštite okoliša EU) ili potvrda izvrsnosti za luke u pogledu ekološke održivosti.

Ostale pilot aktivnosti usredotočit će se na optimizaciju i provedbu usluga usmjerenih boljoj povezanosti luka s okolicom, kako bi luke lokanog i županijskog značaja postale stvarnim pokretačima društveno-ekonomskog razvoja obalnog područja. Među tim inicijativama posebno su važne one koje su povezane s razvojem ekološki prihvatljive, održive i pametne mobilnosti (eng. smart mobility).

Također će se razvijati IKT aplikacije i usluge posvećene praćenju rada luka i njihovom jednostavnijem upravljanju, kao i inicijative posvećene razvoju novih vještina i kompetencija aktera u pomorskim lukama.

Prema riječima ing. Campostrinija, direktora organizacije CORILA: Sajam nautike u Veneciji predstavlja važan događaj, odnosno priliku za projekt da ga predstavimo na nacionalnoj i međunarodnoj nautičkoj sceni. Iz tog razloga, prilika da sudjelujemo, predstavimo FRAMESPORT te da budemo domaćini jednog od naših najpoznatijih događaja koji se bavi upravo razvojem luka na jadranskom području, dodana je vrijednost od koje će projekt imati izravne koristi, ne samo u pogledu vidljivosti i prepoznatljivosti projekta, već i ponovnog pokretanja cijelog nautičkog sektora koji se punom parom priprema za to već neko vrijeme, također, zahvaljujući i naporima koje ulaže projektni konzorcij FRAMESPORT-a.

Projektni partneri:

Vodeći Partner: CORILA – Konzorcij za koordinaciju istraživačkih aktivnosti vezanih uz sustav Venecijanske lagune

PP1: Općina Monfalcone

PP2: ITL – Institut za transport i logistiku

PP3: ASSET – Strateška regionalna agencija za eko-održivi razvoj područja – Regija Apulija

PP4: Svim Marche – Sviluppo Marche Srl

PP5: ARAP – Regionalna agencija za proizvodne aktivnosti

PP6: AAST Termoli – Autonomna agencija za ugostiteljstvo i turizam

PP7: Lučka uprava Umag-Novigrad

PP8: Primorsko – goranska županija

PP9: Županijska lučka uprava Zadar

PP10: Lučka uprava Šibenik

PP11: PFRI – Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci

PP12: Logoteam d.o.o.

PP13: Euro-Mediteranski centar za klimatske promjene

PP14: Lučka uprava Senj

PP15: Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture RH

Pridruženi partneri:

PP17: Regija Marche

PP18: Općina Gabicce Mare

PP19: Općina Numana

PP20: Općina Termoli

PP21: Općina Campomarino

PP22: Općina Montenero Di Bisaccia

PP23: Guidotti Ships Srl

PP24: Marinucci Yachting Club Srl

PP25: Regija Autonoma Friuli-Venezia Giulia

PP26: Regija Veneto

PP27: Općina Rimini

PP28: Regija Emilia-Romagna

Za sve informacije o projektu posjetite web stranicu https://www.italy-croatia.eu/framesport i prijavite se na FRAMESPORT newsletter listu putem linka http://eepurl.com/guHI-5

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari