“Svakodnevno pristižu novi psi, ranjeni, bolesni, napušteni, zanemareni, zlostavljani i od jutros smo već od policije primili tri psa”
S početkom godišnjih odmora sve je više napuštenih životinja, pa unatoč sve češćim opcijama privremenog smještaja ljubimaca, mnogi ih i dalje uoči odlaska na odmor izbacuju na ulicu.
Za napuštanje životinja opravdanja nema jer mogućnosti za privremeni smještaj ima napretek. Sve je za RTL Direkt istražio Marko Šiklić.
Više u VIDEOPRILOGU:
Skloništa za nezbrinute životinje diljem zemlje pucaju po šavovima. Ostavljenih pasa kao u priči, samo u zagrebačkom azilu ih je više od 120.
“Svakodnevno pristižu novi psi, ranjeni, bolesni, napušteni, zanemareni, zlostavljani i od jutros smo već od policije primili tri psa”, ispričala je Tatjana Tajec, voditeljica Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba.
Najteže im padaju emotivne ucjene. Nije rijedak slučaj da vlasnici uvjetuju volonterima da moraju uzeti životinju, ili će je usmrtiti:
“Pa tako evo ja, koja i vodim ovo sklonište imam sad na othrani tek rođene mačiće koji još nisu ni progledali jer ih je netko izbacio na cestu i nije se nitko o njima htio brinuti.”
Kazna za napuštanje penje se i do 30 tisuća kuna.
“Imamo na žalost i situacije gdje životinju zavezanu za lanac ostave u dvorištu, a onda računaju da će susjeda svaki dan-dva baciti nešto preko ograde tom psu”, otkrio je Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja.
Zagrepčanka Ana Buljat kaže:
“Ti ljudi nemaju ni srce, ni dušu, vjerujte mi. Unuk mi je na moru, 15 godina ima, on uživa, kći mi radi, a ja čuvam psa. On je kod mene u stanu.”
Za izbacivanje ljubimaca na ulicu nema opravdanja, jer opcija za privremeni smještaj ima napretek. Gloria Malin u svom stanu trenutačno ima 20-ak pasa na čuvanju. Ljubav prema životinjama pretvorila je u pravi biznis:
“Prvi zahtjev je da pas bude s nama u kući, jer vlasnici ne žele opciju da bude odvojen ili negdje vani, to je posebnost zašto sam ja pokrenula ovaj posao i gdje sam željela da nemamo standardni taj tip čuvanja u boksovima.”
Špica sezone i u hotelu za mačke. Vlasnici se mogu potpuno opustiti jer u uslugu ulazi i link preko kojeg 24 sata na dan mogu vidjeti svog ljubimca u bilo koje doba dana ili noći.
“Maca ima svoj apartman u kojem ima apsolutno sve svoje; svoj WC, prvenstveno iz higijenskih razloga, svoju hranu, svježu mačju hranu. Bez da su mace cijepljene, kastrirane, uredno očišćene od vanjskih i unutarnjih nametnika, ne mogu u hotel”, opisala je hotel njegova vlasnica Mirjana Sović.
Prijatelji životinja apeliraju da ne napuštate kuće ljubimce, jer da se njih pita – oni svoju obitelj nikada ne bi napustili, donose RTL Vijesti.