Njemački minimalac među višima je u Europi, a viši iznos zarađuju samo radnici u Luksemburgu i Francuskoj
U Njemačkoj je minimalac na saveznoj razini uveden u siječnju 2015. godine, ponajprije na traženje Socijaldemokratske stranke, tadašnjeg koalicijskog partnera Kršćansko-demokratske unije (CDU) kancelarke Angele Merkel.
Iznos je tada bio 8,50 eura za jedan sat rada, a od tada taj minimalac sporo raste. Posljednje povećanje dogodilo se u srpnju ove godine od kada minimalac iznosi 9,50 eura.
Za sada su planirana još dva povećanja pa bi do ljeta 2022. njemački radnici mogli minimalno zarađivati 10,45 eura na sat. Njemački minimalac među višima je u Europi, a viši iznos zarađuju samo radnici u Luksemburgu i Francuskoj, piše Poslovni.hr.
Niz europskih država uopće nema zakonski definiranu minimalnu plaću, poput Austrije, Cipra, Danske, Finske, Italije i Švedske. Radnici u tim državama uzdaju se u sindikate i kolektivne ugovore u pojedinim sektorima. No, nemaju svi pravo na minimalac poput pripravnika pa radnika koji sudjeluju u planovima poticanja zapošljavanja, zatim dugoročno nezaposleni u prvih šest mjeseci od povratka na tržište rada te samozaposleni radnici.
Ono što je minimalnu plaću opet gurnulo u fokus njemačke javnosti koalicijski su pregovori o novoj vladi između SPD-a, relativnog pobjednika rujanskih izbora za Bundestag te Zelenih i Liberalno-demokratske stranke (FDP).
Tijekom kampanje SPD i Zeleni najavljivali su da će se zauzeti za povećanje minimalca na 12 eura u roku godine dana. Kritičari ističu kako se događa iznenadna politizacija tijela koje bi trebalo biti neovisno u svom radu.
Kada je minimalna plaća uvedena prije šest godina, neki su se pribojavali da će zbog višeg troška rada kompanije ukidati radna mjesta ili seliti proizvodnju u inozemstvo gdje je radna snaga jeftinija, što se na kraju nije dogodilo, piše Net.hr.