Ako bude potrebe, brod može ploviti i u komercijalne svrhe
LNG terminal Hrvatskoj se isplatio je Hrvatska njime dobila jasnu alternativu ruskom plinu, jer na ovaj terminal može doći i dolazi iz cijeloga svijeta. LNG terminal je zapravo brod koji je koštao 160 milijuna eura, a dugačak je 300 metara.
Radi se o posebnom brodu koji ima svrhu prebacivanja plina iz zamrznutog u drugo prirodno stanje. Riječ je o brodu na kojem se mornari mijenjaju svakih 28 dana. On može otploviti u svakom trenutku, ako primjerice dođe do neke opasne situacije, izvještava Boris Mišević za RTL Vijesti.
Više u video prilogu RTL-a:
Ako bude potrebe, brod može ploviti i u komercijalne svrhe.
”Do sada smo isporučili skoro milijardu i 900 milijuna prostornih metara prirodnog plina. Putem terminala se opskrbljuje više od 50 posto tržišta u RH. S obzirom na zakupljene kapacitete, to je brojka kojoj smo se nadali, no nismo očekivali ovako velik postotak u cjelokupnoj opskrbi”, rekao je Hrvoje Krhen, direktor LNH Hrvatske.
”Do sada smo zaprimili terete iz raznih zemalja, iz SAD-a, iz Nigerije, iz Katra, Egipta, Francuske…”, dodaje Krhen.
Pojašnjava kako se oni bave reguliranom djelatnošću, te je njihova cijena jednaka neovisno o tržišnoj cijeni plina. Kaže kako nitko nije očekivao trenutnu situaciju na tržištu, te se trenutno odrađuje 23. prekrcaj LGN-a. I tržišna cijena tereta danas je oko 80 milijuna eura.
U svibnju prošle godine takav isti teret je vrijedio 30 milijuna eura, izvještava Boris Mišević za RTL Vijesti.