EVO DETALJA

Od krša do zlata; Organizira se besplatna interpretacijska šetnja krčkom starogradskom jezgrom

Prvo ovogodišnje storytelling događanje, koje donosi Turistička zajednica Grada Krka, održat će se u subotu, 30. ožujka 2024. godine. Ova inspirativna interpretacijska šetnja, koja će, s početkom u 18.00 sati, krenuti s Trga krčkih glagoljaša, predstavlja priliku da se krčka starogradska jezgra, vodeći se temom Od krša do zlata, doživi iz jedne svježije perspektive.

Od krša do zlata – potraga za malim stvarima

Svi znamo koliko male stvari i trenuci mogu biti bitni, presudni i vrijedni, a ova će interpretacijska šetnja sve okupljene povesti upravo u potragu za tim malim stvarima koje su, sitnim, ali presudnim koracima, tkale našu povijest i nasljeđe.

Od Crkve Majke Božje od zdravlja do Frankopanskog kaštela

Šetnja, kao što je već istaknuto, kreće s Trga krčkih glagoljaša, svojevrsne kršćanske akropole kojom uz franjevački kompleks dominira i romanička Crkva Majke Božje od zdravlja, a koja je do sredine 19. stoljeća bila posvećena sv. Mihovilu. No, kako je promjena titulara izazvana haranjem kolere u namjeri da Bogorodica zaštiti svoj puk, ova se lokacija nametnula kao idealna za pripovijedanje o načinima na koje su naši preci, stoljećima unazad, brinuli o svome zdravlju, liječeći se, pored ostalog, i autohtonim samoniklim biljem. Kao što obična, često neugledna i usputna biljka u sebi skriva najblagotvornija svojstva, tako i jednostavan komad drva, posredstvom spretnosti ljudske ruke, može biti pretvoren u instrument.

Ta nas činjenica vodi do jedne od sljedećih lokacija tj. arhitekturom suvremene Osnovne škole Fran Krsto Frankopan u čijem je okrilju smješten i odjel glazbene škole. Mjesto je to za promišljanje o genezi (porijeklu i ulozi) glazbe i prizivanje bogatog otočnog glazbenog nasljeđa: tradicijskih instrumenata ili pak dvoglasja tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, kao jednog od najkompleksnijih stilova folklorne glazbe, uopće, upisanog na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine čovječanstva. A nije na odmet, barem i mišlju, zaviriti i u vrijednu ostavštinu (notne zapise i instrumente!) predanog krčkog kolekcionara Nikole Udine Algarottija… Sve ono čime nas daruje priroda u korijenu je svake kreacije! Motiv je to koji se krije iz priče koja će biti predstavljena na sljedećoj lokaciji, pred Područnim vrtićem Krk, a čija će fabula krenuti u smjeru vrednovanja dječje igre, ali i neizbježnog putovanja u prošlost kako bi se vidjelo od kojih su se prirodnih materijala i na koje sve načine izrađivale igračke.

Tijekom višestoljetne tradicije Krčkog sajma – Lovrečeve, kao jedne od drevnih manifestacija snažno utisnute u identitet grada, one su sigurno bile dijelom bogate sajmene ponude. Latinsko geslo ostium non hostium (vrata samo prijateljima rastvorena) umetnuto nad portalom jedne od kuća u Zrinjskoj ulici, tijekom još jednog zaustavljanja potaknut će priču o tradicionalnoj krčkoj dobrodošlici. S obzirom na simboliku u takvim prigodama najčešće serviranih namirnicama – suhih smokava i rakije – u taj je čin, unatoč njihovoj skromnosti, utisnut vrijedan ideal projiciran u želju za dobrim zdravljem i dugim životom koja se upućuje svakom dobronamjernom posjetitelju. Nekada su najmanji postupci ujedno i najveći! Jer maleni znak pažnje i iskazane brige usmjereni prema drugome preduvjet su sreće obiju strana. A tu će važnu temu motivirati prolasci nadsvođenim ulicama, tj. pogledi upereni na zagonetne zatvorene mostiće kojima su spajane susjedne kuće, a koji krčku starogradsku jezgru čine toliko slikovitom i prepoznatljivom. Na samome kraju, predaja inspirirana Trgom Kamplin i Frankopanskim kaštelom najjasnije će demonstrirati matičnu temu ove proljetne šetnje, jer iz krša nije niknulo samo monumentalno ziđe drevnog Kaštela, jedinog u gradu sačuvanog profanog srednjovjekovnog spomenika, već i sami Krčki knezovi Frankopani, plemićka obitelj koja je u višestoljetnom periodu svoje vlasti otoku Krku priskrbila sjaj, umjetnost, ekonomsku snagu i neovisnost.

Sudjelovanje u ovoj besplatnoj interpretacijskoj šetnji potrebno je prethodno najaviti e-mailom na: tic@tz-krk.hr ili telefonom na: +385 (0)51 220 226.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari