Na Medicinskom fakultetu održano je obilježavanje 60 godina kontinuiranog izlaženja Medicine Fluminensis, službenog znanstveno-stručnog časopisa Hrvatskoga liječničkog zbora – Podružnica Rijeka i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
Događanje održano 3. prosinca obilježili su brojni uvaženi gosti koji su govorili o važnosti Medicine Fluminensis u akademskoj zajednici, zdravstvenoj profesiji i široj javnosti, uključujući dekana Medicinskog fakulteta u Rijeci, prof. dr. sc. Gorana Hausera, predsjednika Hrvatskoga liječničkog zbora – podružnica Rijeka, prof. dr. sc. Srđana Novaka, ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, doc. dr. sc. Željka Linšaka, zamjenika gradonačelnika grada Rijeke, prof. dr. sc. Gorana Palčevskog i prodekanice za znanstvenoistraživačku djelatnost Medicinskog fakulteta u Rijeci, prof. dr. sc. Marine Šantić.
Od početaka časopisa do vizije za nove izazove
Tom prilikom zamjenik riječkog gradonačelnika Palčevski čestitao je na velikom jubileju i izrazio zahvalnost svima koji su u posljednjih 60 godina radili na razvoju Medicine Fluminensis.
„Sve te godine, osim što je Medicina, a potom Medicina Fluminensis, pruža jasan, stručan uvid u nova istraživanja i metode liječenja, u ovih 60 godina ovaj je časopis postao baza znanja, ali i dokaz ustrajnosti svih onih koji su na njemu radili i, koji su u tom časopisu objavljivali. Sve to, osiguralo je ne samo dugovječnost časopisa, prijenos znanja putem mnogih radova, već i budućnost ove, stručno pisane riječi“, poručio je zamjenik gradonačelnika Palčevski.
Također, doc. dr. sc. Vjekoslav Bakašun govorio je o počecima časopisa, dok je glavni i odgovorni urednik, prof. dr. sc. Saša Ostojić, predstavio povijest, reformu, dosege i viziju za nove izazove časopisa. Naposljetku, pomoćna urednica za studentsku sekciju, izv. prof. dr. sc. Nina Pereza, osvrnula se na brojne aktivnosti i postignuća jedinstvene Studentske sekcije MedFlum.
Osim proslave 60 godina časopisa Medicina Fluminensis, drugi dio svečanosti činila je promocija tematskog broja posvećenog hitnoj medicini, u kojem su, po prvi puta, na jednom mjestu objavljene nacionalne smjernice u ovom važnom području. Tematski broj predstavila je urednica posebnog izdanja, doc. dr. sc. Martina Pavletić.
Također, predstavljen je i bibliografski supplement povodom šest desetljeća časopisa, koji ističe bogatu povijest i doprinos časopisa znanstvenoj zajednici.
Čestitke na 60 godina kontinuiranog izlaženja uputio zamjenik gradonačelnika Palčevski
Sadržaj časopisa u potpunosti besplatno dostupan
Časopis je pokrenuo Hrvatski liječnički zbor – Podružnica Rijeka 1964. godine pod imenom Medicina. Tijekom 2010. godine časopis mijenja ime u Medicina Fluminensis i izlazi u suizdavaštvu Hrvatskoga liječničkog zbora – Podružnica Rijeka i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
Medicina Fluminensis je recenzirani časopis u otvorenom pristupu i izlazi četiri puta godišnje u tiskanom i elektroničkom izdanju. U časopisu se objavljuju znanstveni članci iz svih područja biomedicinskih znanosti čovjeka, uključujući klinička i temeljna istraživanja, javno zdravstvo, povijest medicine, dentalnu medicinu, medicinsku bioetiku i medicinsku edukaciju. Časopis potiče i podupire temeljna i klinička medicinska istraživanja i promiče izvrsnost u medicinskoj edukaciji.
Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Časopis autorima ne naplaćuje objavu radova. Časopis je tiskan uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije i Hrvatskog liječničkog sindikata – Podružnica Rijeka. Tiskano izdanje časopisa dostavlja se članovima Hrvatskoga liječničkog zbora – Podružnica Rijeka.
Medicina Fluminensis indeksirana je u Scopusu.
(foto: https://www.facebook.com/medflum)