
Suradnja, uključivost i zajedničko planiranje temeljni su principi programa Možemo za Rijeku
Kandidat za gradonačelnika Rijeke, Nebojša Zelič iz stranke Možemo, danas je predstavio programski okvir kojim Možemo izlazi na lokalne izbore u Rijeci te pozvao građane da se svojim prijedlozima i idejama uključe u definiranje kvartovskih prioriteta te kreiranje konačnog programa koji će biti objavljen kroz mjesec dana, po završetku savjetovanja s građanima
Kandidat za gradonačelnika Rijeke, Zoran Zelič, istaknuo je suradnju, uključivost i zajedničko planiranje kao temeljne pristupe u osmišljavanju, razvoju i provedbi kvalitetnih politika za grad. U sklopu svoje pretkampanje, Zelič je najavio da će putem web stranice MozemoRijeka.hr i kroz druženje s građanima u riječkim kvartovima otvoriti dijalog s Riječanima i Riječankama.
„Predstavit ćemo svoje temeljne politike i programski okvir te dio projekata koje želimo realizirati. Kroz komunikaciju s građanima, naš program ćemo upotpuniti njihovim prijedlozima i idejama, naravno, onima koji su u nadležnosti lokalne samouprave i koji se uklapaju u naše viđenje razvoja Rijeke“, objasnio je Zelič.
Temeljna tri stupa programskog okvira Možemo za Rijeku
Zelič je predstavio tri ključna stupa programa Možemo za Rijeku: održivi grad, pravedan grad i otvoren grad.
Održivi grad uključuje:
- Osiguranje dostupnog stanovanja za sve stanovnike Rijeke
- Ugodniji i kvalitetniji život u gradu, po mjeri čovjeka
- Pristupačni turizam koji doprinosi razvoju lokalne zajednice
- Čuvanje okoliša i ekološki prihvatljive projekte
- Snažnu podršku aktivnim građanima i jačanje mjesnih odbora
Posebno su istaknuli da će posvetiti pažnju mjesnim odborima i građanskim inicijativama, osiguravajući im veće iznose u proračunu.
Pravedan grad obuhvaća projekte za sve skupine građana:
- Izgradnja novih vrtića
- Uređenje javnih prostora za mlade
- Poticanje mladih poduzetničkih ideja
- Subvencioniranje cijene smještaja u domovima za starije
- Otvaranje kvartovskih dnevnih boravaka za starije
Osim toga, Možemo planira stvaranje nove kulturne strategije u suradnji s kulturnim ustanovama i reorganizaciju Odjela za kulturu, koji bi se izdvojio iz postojećeg velikog gradskog odjela koji je osnovao aktualni gradonačelnik Filipović.
„Administrativnim ukidanjem Odjela za kulturu i Odjela za urbanizam prije dvije godine, Filipović je usporio mnoge procese u upravi. Mi namjeravamo promijeniti tu situaciju i ponovo osnovati ove odjele“, izjavio je Zelič.
“Odjel za urbanizam važan je za prostorno planiranje grada i zaštitu interesa građana u tom planiranju, za nalaženje dobre mjere između zahtjeva krupnih investitora i potreba građana za javnim prostorom, zelenim, uređenim i dostupnim za korištenje svima. Ukidanjem tog odjela, Filipović je postao jedini pregovarač s investitorima i vidimo gdje nas je to dovelo – do ishitrenih izmjena prostornih planova prema zahtjevima investitora, bez ikakve zaštite interesa građana. Zato ćemo, uz osnivanje Odjela za kulturu, ponovo osnovati i Odjel za urbanizam.”, dodao je Zelič.
Otvoren grad podrazumijeva:
- Povećanje kvalitete komunalnih usluga bez podizanja cijena
- Veću transparentnost u upravi te bolju komunikaciju s građanima i svim razinama vlasti
„Dijalog s građanima, koji ćemo nastaviti kroz našu web stranicu, društvene mreže i uživo, bit će temelj našeg rada. Zajedno ćemo kreirati izborni program koji će odražavati želje i potrebe Riječana, a potom ćemo ga, uz intenzivnu komunikaciju, realizirati“, zaključio je Zelič.
Poziv građanima na aktivno sudjelovanje
Možemo poziva sve građane da se uključe u prijedloge za poboljšanje svojih kvartova.
„Grad se ne razvija samo kroz velike projekte, već i kroz promjene u našim kvartovima. Zajedno s vama, koji najbolje poznajete potrebe svog kvarta, želimo kreirati prostore koji će biti bolji za sve nas“, istaknula je Hana Paleka, članica Možemo, koja se bavila modelom višekružnog savjetovanja.
Za primjer, Paleka je navela višekružno savjetovanje za prenamjenu prostora dječje bolnice Kantrida, gdje je omogućeno aktivno sudjelovanje građana i struke u donošenju odluka.
„Želimo čuti vaše ideje i prijedloge, jer najljepši kvartovi ne nastaju u uredima, već u razgovorima na klupici“, dodala je Paleka.
Ravnopravan razvoj svih kvartova
Iz Možemo su istaknuli da je njihov cilj ravnomjerni razvoj svih kvartova u Rijeci, a ne samo centra grada. „Svaki kutak našeg grada zaslužuje biti ugodan za život, s uređenim javnim prostorima i sadržajima koji odgovaraju potrebama građana“, poručili su iz Možemo.
Na web stranici Možemo, uz tri temeljne cjeline programa, nalazi se i poseban odjel „Kvartovi“, u kojem građani mogu predložiti poboljšanja u svom kvartu.
Praćenje aktivnosti aktualnog gradonačelnika
Možemo najavljuje da će u narednom razdoblju predstavljati dijelove svog izbornog programa za Rijeku putem medija, ali će i dalje pažljivo pratiti aktivnosti aktualnog gradonačelnika Filipovića. Podsjećaju da su već uspjeli spriječiti prodaju gradskih poslovnih prostora i ishitrene izmjene prostornih planova koje je pokušao progurati Filipović.
„Učinit ćemo sve što možemo da zaštitimo interese građana i sačuvamo Rijeku koja pripada svima, a ne samo jednoj stranci ili jednom čovjeku“, zaključili su iz Možemo.