
Predsjednik Zoran Milanović oštro je reagirao na informacije o mogućoj nabavi izraelskog protuzračnog sustava „Davidova praćka“, poručivši kako Hrvatska vojska u takvom poslu neće sudjelovati.
Govoreći nakon sastanka s predsjednicom Sjeverne Makedonije Gordanom Siljanovskom-Davkovom, Milanović je naglasio da se odluke o nabavi vojne opreme ne mogu donositi bez uključenosti vojnog sustava.
„Hrvatska vojska neće kupovati takve sustave bez sudjelovanja struke. Tako mi Boga, to se neće dogoditi“, poručio je predsjednik.
Odnosi s Izraelom
Posebno je problematizirao odnos s Izraelom, istaknuvši kako istodobno naoružava Srbiju, što, kako kaže, dodatno dovodi u pitanje smisao eventualne suradnje.
„Kupujemo opremu od države koja naoružava našeg susjeda kojeg smatramo sigurnosnim izazovom. To je pitanje koje bi netko trebao postaviti“, rekao je Milanović.
Upozorio je i da bi uključivanje Hrvatske u takve projekte zahtijevalo blisku suradnju vojnih struktura, što smatra neprihvatljivim bez jasnog strateškog konsenzusa.
Osim vojne teme, Milanović se osvrnuo i na širi politički kontekst, istaknuvši kako Europsku uniju vidi kao „nadgradnju“, ali ne i temelj državnosti.
S druge strane, predsjednica Sjeverne Makedonije govorila je o pritiscima s kojima se njezina zemlja suočava na europskom putu, posebno kada je riječ o ustavnim promjenama. Naglasila je potrebu za jednakim kriterijima i poštivanjem načela vladavine prava za sve države kandidatkinje.
Izjave su dane u trenutku pojačanih geopolitičkih napetosti i rasprava o sigurnosnim politikama u regiji, a pitanje eventualne nabave vojne opreme ponovno je otvorilo političke prijepore u Hrvatskoj, piše Net.hr.







