'LAŽNI NARATIV'

Ministarstvo napalo inicijativu mladih zbog projekta o Oluji: „Vrijeđaju branitelje!“

Ministarstvo hrvatskih branitelja reagiralo je na aktivnosti Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR), optuživši ih za, kako navode, stvaranje „lažnog narativa“ o Vojno-redarstvenoj operaciji Oluja.

Povod reakciji je projekt „Kad kažeš Oluja“, u sklopu kojeg je objavljen poziv mladima iz Hrvatske i Srbije za sudjelovanje u Erasmus+ programu razmjene. Program bi se trebao održati od 24. do 30. travnja u Zagrebu te na području Banovine, uključujući Sisak i Petrinju.

Iz Ministarstva poručuju kako Oluja za Hrvatsku i njezine građane ne može i neće biti „zajednička trauma“, ističući da takva interpretacija, prema njihovu stavu, vrijeđa hrvatske branitelje i stradalnike Domovinskog rata.

U priopćenju navode kako Inicijativa, pod krinkom suočavanja s prošlošću, nudi jednostran pogled na događaje iz rata, pri čemu se, kako tvrde, zanemaruju žrtve iz Vukovara, Škabrnje, Saborskog, Kostrića, Slavonskog Broda i drugih mjesta.

Dodaju i kako projekti poput ovog, prema njihovom mišljenju, dovode do izjednačavanja agresora i branitelja, što smatraju neprihvatljivim.

S druge strane, iz Inicijative mladih za ljudska prava ranije su istaknuli da je cilj programa otvoriti prostor za razmjenu različitih perspektiva i sjećanja na Oluju te potaknuti dijalog među mladima iz regije.

Iz naše mreže
Preporučeno