SJEDNICA VLADE

Velike promjene za ugostitelje: Maloljetnici više neće smjeti konzumirati ova pića

Vlada je sa sjednice u saborsku proceduru uputila prijedlog novog Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti kojim želi urediti područje kratkoročnog turističkog najma, pojačati nadzor nad ugostiteljima te dodatno digitalizirati administrativne postupke. Među novostima koje su privukle najviše pozornosti nalazi se i zabrana konzumacije energetskih pića u ugostiteljskim objektima za osobe mlađe od 18 godina.

Stroža pravila za iznajmljivače i jači nadzor

Jedna od ključnih promjena odnosi se na suzbijanje neregistriranog kratkoročnog iznajmljivanja smještaja. Svaka smještajna jedinica trebala bi dobiti svoj registracijski broj, a cijeli postupak vođenja evidencije i administracije bit će digitaliziran.

Nadzor nad provedbom zakona više neće biti isključivo u nadležnosti Državnog inspektorata. U kontrolu će se uključiti i Carinska uprava te komunalni redari, čime bi se trebala povećati učinkovitost otkrivanja nepravilnosti.

Novim zakonskim rješenjem pravnim osobama i obrtnicima više neće biti omogućeno ishođenje rješenja za pružanje usluga smještaja u sobama, apartmanima i studio apartmanima koji se nalaze u prostorima stambene namjene. Istodobno, ugostiteljima koji su upisani u Upisnik poljoprivrednika omogućit će se korištenje komercijalnih naziva poput “agroturizam” ili “turističko poljoprivredno gospodarstvo”.

Propisuje se i obvezna rekategorizacija za skupinu Ostali ugostiteljski objekti za smještaj, kao i za privatne iznajmljivače. Dodatno, neplaćanje turističke pristojbe postaje jedan od razloga zbog kojeg nadležna tijela mogu ukinuti rješenje za obavljanje ugostiteljske djelatnosti.

Posebnu pažnju izazvala je i nova odredba prema kojoj će u ugostiteljskim objektima biti zabranjena konzumacija energetskih pića osobama mlađima od 18 godina. Radi se o jednoj od mjera usmjerenih na zaštitu maloljetnika, a prijedlog zakona sada slijedi daljnju saborsku proceduru, piše Net.hr.

Iz naše mreže
Preporučeno