Mislite da znate pripremiti jaja? U nečemu od ovoga sigurno griješite, evo kako će vam ispasti savršeno na sve načine

Foto: Pexels

Najvažnije je pogoditi pravu temperaturu, ali kako to postići?

Možda se čini da je najjednostavnije što možete pripremiti za jelo – jaja na sve moguće načine. Nema tu mnogo mudrosti, smatraju mnogi. No, ipak postoje pogreške koje možda i vi radite, a zbog kojih vam jaja ne ispadnu onako kako očekujete.

Jaja na oko

Pogreške: pretjerano skuhan žumanjak, premalo obrađen bjelanjak i prečesto miješanje jaja dok se peku.

Rješenje: pecite jaja malo dulje na niskoj temperaturi i po potrebi nakratko poklopite tavu.

“Razbijte jaja nad tavom i jednostavno ih pustite da se prže. Mnogi ih bez pravoga razloga počnu miješati i premještati s jedne strane na drugu, što im uništi teksturu. Samo ih pustite da se prže” rekao je Proto za Huff Post.

Kajgana

Pogreške: prekuhavanje i pogrešan način miješanja.

Rješenje: maknite jaja s vatre dok su još “vlažna” a tijekom kuhanja stalno miješajte velikim pokretima i okrećite.

“Mekanu je kajganu najlakše dobiti na laganoj vatri uz stalno miješanje i prevrtanje”, kaže Proto i savjetuje da nju nikad ne pržite na jakoj vatri i ne zaboravite miješati. Također preporučuje da kajganu ne solite dok nije potpuno gotova.

Tvrdo kuhana jaja

Pogreške: pucanje jaja prilikom stavljanja u lonac, prekuhavanje i nespretno guljenje.

Rješenje: jaja odmah stavite u vruću vodu, a kada su gotova, uronite ih u “hladnu kupku”.

Bez obzira na to stavljate li jaja u hladnu ili proključalu vodu, nakon kuhanja ih treba potopiti u hladnu vodu kako bi im se ljuska prilikom guljenja lako odvajala, bez pucanja.

Autorica i stilistica hrane Andrea Slonecker podijelila je svoju isprobanu metodu: “Pričekajte da voda proključa, smanjite vatru na lagano, ubacite jaja, a onda ih kuhajte 12 – 13 minuta, ovisno o tome koliko ih imate u loncu.”

Omlet

Pogreške: prekuhavanje i dodavanje sirovih punjenja.

Rješenje: omlet izvadite iz tave dok je unutrašnjost još vlažna, a prethodno pripremite nadjev, npr. gljive ili luk.

Sir možete staviti u tavu zajedno s jajima, ali sve ostale nadjeve valja najprije termički obraditi napola, a tek onda ih dodati omletu da se još malo sve skupa prepeče.

“Omlet treba prestati peći dok su jaja još malo vlažna jer će se i nakon što tavu maknete s vatre ona još ‘peći’”, objasnila je Slonecker.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari