Prvi koraci, prvi rođendani, prve medalje – nekad su se roditelji svojom djecom hvalili fotografijama u albumima, danas najčešće objavama na Facebooku. No, u trenucima sreće ni ne razmišljaju da djecu tako mogu dovesti u veliku opasnost
Petra Matković je majka dvogodišnje djevojčice. I koliko god bila ponosna na svoju kćer, fotografije ne objavljuje na društvenim mrežama.
“Moja ideja je bila da štitim privatnost svog djeteta i da dam njoj za pravo da ona sama odluči kad će se javno pokazati”, kaže Petra.
Lančanom trendu majki koje objave tri fotografije svog djeteta, a potom nominiraju drugu majku da učini isto, francuska policija je odlučila stati na kraj. Poslala je apel roditeljima da to ne čine jer u protivnom mogu kazneno i novčano odgovarati.
“Ja mislim da je prevencija uvijek bolja metoda, ali isto tako mislim da su društveni mediji otišli toliko daleko da je ova mjera možda već nužna”, kaže majka Petra Matković.
Objavljivanjem fotografija djece, društvene mreže postaju lako dostupna baza otmičarima i pedofilima.
“Postoje ljudi, mi ih zovemo seksualnim predatorima, koji svoje vrijeme provode proučavajući djecu, prikupljajući informacije od djeci”, kaže Dragan Josipović iz Odjela kriminaliteta na štetu mladeži i obitelji MUP-a.
Iz policije napominju kako stalno mole roditelje da se odgovorno ponašaju na društvenim mrežama, ali i da nadgledaju što čine djeca. O novčanim kaznama kao što su u Francuskoj ne razmišljaju, ali zatvorska kazna već postoji.
“Ako gledamo na kaznena djela povrede djetetovih prava, odnosno povrede privatnosti djeteta prema Kaznenim zakonima, zapriječene su zatvorske kazne što znači da mi već imamo mehanizme kojima možemo djelovati u represivnom smislu”, pojašnjava Josipović.
Zbog povrede privatnosti djeteta prijeti kazna od godine dana zatvora. Na odgovorno ponašanje roditelja upozorava i pravobraniteljica za djecu.
“Savjetujemo opet samozaštitno ponašanje. Nemojte stavljati na Facebook one fotografije ili ono kako se ni bi htjeli pojaviti u javnosti ili inače u svakodnvenom životu. Ne objavljujte informacije o svom kretanju”, kaže pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić.
S gotovo dva milijuna korisnika Facebooka u Hrvatskoj, stručnjaci za društvene mreže primjećuju i povećanje objava fotografija s djecom.
“Roditelji u Hrvatskoj vole objavljivati fotografije djece i obitelji. Međutim, to nije poprimilo dosege kao u Francuskoj, stoga ne postoji opasnost od pretjeranog otkrivanja privatnosti na društvenim mrežama”, kaže Petar Karabatić, voditelj društvenih mreža RTL-a.
Koliko objavljivanje fotografija djece može biti opasno, svjedoči primjer iz susjedne Srbije.
Prije godinu dana par iz Francuske je pomoću tražilice lica pronašao djevojčicu koja im odgovara i oteo je. Iako je priča završila sretno, da je bilo drukčije, objavu ovakvih fotografija roditelji malene sebi nikad ne bi mogli oprostiti.
Leona Šiljeg