Terapijski psi umanjuju stres, strah i pomažu u liječenju malih bolesnika umanjujući negativan psihološki učinak hospitalizacije
U Klinici za dječje bolesti Zagreb predstavljen je projekt ‘Djeca prijatelji životinja’. Kontakt s terapijskim životinjama bit će omogućen djeci kojima bolest i hospitalizacija predstavljaju značajan stres u djetinjstvu, kako zbog prirode osnovne bolesti, tako i zbog odvojenosti od roditelja i sigurnosti doma.
(FOTO: Leona Šiljeg)
Istraživanja su pokazala da umanjuju stres, strah i osjećaj ugroženosti i pomažu u liječenju djeteta. Edukacije ce biti jednom do dvaput tjedno i druženje s terapijskim psima dva do četiri puta mjesečno, počevši od svibnja. Kako bi se ostvario projekt bile su potrebne brojne dozvole: od Etičkog povjerenstva do Ministarstva zdravstva i Epidemiološke službe.
Jedna od glavnih aktivnosti su radionice koje uključuju neposredni kontakt sa životinjom, odnosnom certificiranim terapijskim psom iz Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet. Projekt “Djeca prijatelji životinja” osmislile su liječnice Sanja Kolaček, Ivana Đaković i Katarina Vulin uz potporu v. d. ravnatelja Zorana Bahtijarevića.
(FOTO: Leona Šiljeg)
Djeca će biti podijeljenja u dvije grupe: predpubertetsku i pubertetsku, po cca 45 minuta. U kontaktu sa životinjama djeca se uče ostvarivanju socijalne interakcije, odgovornosti, vještinama empatije, kako prema životinjama tako i prema ljudima.
Djeci će biti omogućeno druženje s psom u posebnoj bolničkoj prostoriji, a projekt će se ostvarivati na oba bolnička lokaliteta – u Klaićevoj i u Klinici za tumore.
Leona Šiljeg