Riječani predvode projekt Promehs o prevenciji mentalnih bolesti kod maloljetnika

Predstavljen je projekt „PROMEHS – Promocija mentalnog zdravlja u školama“ koji će u suradnji riječkih i europskih stručnjaka razviti sustavni okvir za poboljšanje mentalnog zdravlja maloljetnika.

U ovom europskom projektu sudjeluje dvadeset institucija iz sedam zemalja, a hrvatski tim predvodi Učiteljski fakultet Sveučilišta u Rijeci u suradnji s Gradom Rijekom i Primorsko-goranskom županijom, koji u vrtićima te osnovnim i srednjim školama u gradu i županiji planiraju provesti eksperimentalni kurikulum. U kontekstu porasta problema mentalnog zdravlja djece u posljednjem desetljeću, projektom se prepoznaje potreba i važnost rane intervencije i prevencije mentalnih bolesti, pri čemu upravo odgojno-obrazovne ustanove predstavljaju idealno okruženje za promicanje socijalno-emocionalne dobrobiti i mentalnog zdravlja djece.

Aktualne i nadolazeće aktivnosti projekta predstavile su Sanja Tatalović Vorkapić s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, voditeljica PROMEHS projekta za Hrvatsku te predstavnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje PGŽ-a i Lana Golob, savjetnica za programe Odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke.

Tatalović Vorkapić navela je kako je u današnjem dobu potrebno razviti otpornost na psihološke probleme kod djece, zbog čega će planirani kurikulum obuhvaćati brigu za sve skupine maloljetnika, od dobi od 3 do 18 godina.

„Pokazalo se da preventivnih programa u Europskoj uniji kada je u pitanju mentalno zdravlje ima malo i da se ne provode sustavno. Takve nejednakosti u odgoju dovode do toga da se djeca, ali i učitelji, često ne osjećaju ugodno u odgojno-obrazovnim ustanovama“, rekla je voditeljica hrvatskog dijela projekta.

Navela je kako kurikulum obuhvaća stručne specijalizirane edukacije i skupove odgojitelja i nastavnika u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, čime će se indirektno poboljšati i mentalno zdravlje učitelja i nastavnika. Konačni cilj kurikuluma je ambiciozan – njegova pretvorba u nastavni plan i program te implementacija istog u nacionalne obrazovne i znanstvene politike koje će se provoditi u ustanovama diljem zemlje.

Lana Golob kazala je kako se PROMEHS razvija u prirodnom partnerstvu s riječkim školama i vrtićima, pri čemu europsko financiranje i uključenost brojnih institucija omogućava da se projektom naprave značajni iskoraci. Golob je istaknula kako prema istraživanjima čak 20% školske djece ima poteškoće s mentalnim zdravljem, od kojih polovica probleme ove vrste osjeća prije četrnaeste godine života, što je tematika koju je Grad Rijeka prepoznao i uvrstio u svoj petogodišnji Program za mlade.

„Mislim da bez lažne skromnosti možemo reći da kao Grad provodimo malu obrazovnu reformu, krpamo institucionalne rupe, a sve s ciljem da djeca žive i odrastaju u sretnijem i zdravijem okruženju“, rekla je Golob, navodeći kako Grad Rijeka za nadstandard (izdvajanja iznad zakonskih minimuma) u odgoju i školstvu godišnje uloži oko 10 milijuna kuna.

Projekt se temelji na znanstvenim metodama analize stanja, kreiranja kurikuluma i evaluacije njegove prakse, a u svom se trogodišnjem trajanju odvija po strukturiranim fazama. Trenutno se izrađuje priručnik za odgojitelje i nastavnike, a u proljeće 2020. godine očekuje se početak edukacija za obrazovne radnike. Nakon izrade kurikuluma te eksperimentalne provedbe u vrtićima, osnovnim i srednjim školama PGŽ-a, rezultati će biti evaluirani i dorađeni kako bi mogli poslužiti kao osnova za nacionalne obrazovne politike o mentalnom zdravlju djece u državama članicama Europske unije.

Projekt koordinira Sveučilište Milano-Bicocca iz Italije s voditeljicom prof. Ilariom Grazzani, a osim institucija iz Hrvatske i Italije, u njemu sudjeluju u partneri iz Grčke, Latvije, Malte, Portugala i Rumunjske.

Projekt je pokrenut u veljači 2019. godine, traje 36 mjeseci, a sufinanciran je u sklopu europskog programa Erasmus+. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.012.927,00 eura.

Iz naše mreže
Preporučeno
Video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari