U RiHubu je održana svečanost ulaska 16. generacije korisnika Startup inkubatora Rijeka, kojeg čini 15 timova, u proces inkubacije.
16. generacija Startup inkubatora Rijeka tijekom 8 mjeseci inkubacije razvijat će svoje poslovne ideje uz besplatnu podršku u vidu edukacija, praktičnih radionica, mentorstva i savjeta stručnjaka, prostora za rad i prateće infrastrukture te uz ostale oblike pomoći koji su im na raspolaganju u okviru Startup inkubatora Rijeka.
Podsjetimo, Javni poziv za novi inkubacijski ciklus objavljen je 10. rujna, a zaključen 15. listopada 2024. godine. Na poziv su pristigle ukupno 33 ideje od kojih je, nakon provedene evaluacije, Programsko vijeće Startup inkubatora odobrilo ulazak u proces inkubacije za 16 timova, da bi u konačno u osmomjesečni proces krenulo 15 timova.
Također, osim besplatne sveobuhvatne podrške u razvoju ideja, Grad Rijeka putem Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte dodjeljuje novčane potpore trima najuspješnijim korisničkim timovima u iznosu od 15.000,00, 7.000,00 i 3.000,00 eura, a namijenjene su za pokretanje njihovog poslovanja u Rijeci.
Nova generacija po prvi je puta pred javnošću i publikom predstavila poslovne ideje koje su im osigurale besplatnu i sveobuhvatnu podršku Startup inkubatora, a podršku su im došli dati i riječki gradonačelnik Marko Filipović te pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte Jana Sertić, u sklopu kojeg Startup inkubator i djeluje.
„Petnaest novih timova kreće u svoju startup avanturu i počinje se educirati kao 16. generacija koja će proći kroz naš Startup inkubator. To znači da je ovaj program u potpunosti zaživio u Rijeci i dalje izaziva interes onih koji na svom poduzetničkom putu rade prvi korak. Startup avantura bit će popraćena našim izvrsnim mentorima te vjerujem da će se kroz osmomjesečnu inkubaciju ideje koje se danas prezentiraju oplemeniti i da ćemo o njima imati priliku čuti i na Demo Dayu“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Rijeka širi svoju mrežu inkubatora
Grad Rijeka mjerama za poticanje poduzetništva nastoji obuhvatiti sve ciljne skupine – od onih najmlađih, koji pohađaju program za djecu RInovatoRI, preko osoba koji žele i nastoje postati poduzetnici i kojima se pruža sveobuhvatna podrška u Startup inkubatoru, pa sve do poduzetnika početnika i ostalih kategorija poduzetnika koji svoj daljnji razvoj ili poslovni prostor mogu pronaći u jednom od dva poduzetnička inkubatora – Poduzetničkom inkubatoru za uslužne djelatnosti Torpedo te Proizvodnom parku Torpedo, ujedno i ekspertnom centru za 3D i aditivne tehnologije, kojima upravlja RRA Porin.
Uskoro se otvara još jedan poduzetnički inkubator Grada Rijeke namijenjen naprednim industrijama, koji je sufinanciran europskim sredstvima. Riječ je o Sinergani, inkubatoru za kreativne tehnologije i IT industriju u zgradi bivše riječke Tvornice papira, čija se puna funkcionalnost očekuje iduće godine.
Ohrabrenje timovima 16. generacije riječima podrške i savjetima pružili su i kolege iz prethodne generacije: ekipa iz drugoplasiranog Ardena (Lovro Dundović, Nirmal Karl Hadžić i Simon Seifert) te pobjednički Megy Treats, kojeg su činili Lorena Hreščak i Dino Ušanović.
Do sada kroz Startup inkubator prošlo 585 korisnika
Podsjetimo, Startup inkubator Rijeka, integralni dio UO za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte Grada Rijeke od 2013. godine, pruža besplatnu podršku fizičkim osobama koje žele razviti poslovnu ideju i postati poduzetnici.
Podrška korisnicima pruža se u području razvoja poduzetničkih ideja kroz edukacije, konzultacije s mentorima iz različitih stručnih područja te potom u razvoju i provedbi poslovnog plana. Korisnicima je, također besplatno, na raspolaganju radni prostor i prateća infrastruktura RiHuba.
Program inkubatora podijeljen je u tri tematska modula: Validacija ideje (1), Razvoj proizvoda, pravni aspekti i financije (2) te Izlazak na tržište (3). Između svakog od navedenih modula vrši se selekcija korisničkih timova shodno razvoju, napretku i zalaganju. Ukupno se po jednoj generaciji korisnika održi oko 35 radionica.
Od pokretanja Startup inkubatora do danas njegove je usluge koristilo ukupno 585 korisnika podijeljenih u 253 tima. Održano je 479 edukacija i 1.452 mentorske konzultacije, a mentorska mreža Startup inkubatora Rijeka danas broji 59 stručnjaka. Od 2019. do danas Grad Rijeka je najboljim timovima Startup inkubatora dodijelio ukupno 133.000 eura za daljnji razvoj poslovne ideje i prve poduzetničke korake u vlastitom novoosnovanom poslovnom subjektu na području grada Rijeke.
Timovi 16. generacije Startup inkubatora Rijeka
Naziv tima: Pljuska
Članovi tima: Filip Perušić i Nina Mattich
Sažetak projektne ideje: Mobilna aplikacija i automat za posudbu kišobrana.
Naziv tima: Kidlytic
Član tima: Goran Lisak
Sažetak poslovne ideje: Kidlytic je aplikacija koja pretvara dječje uratke u pokazatelje mentalnog i emocionalnog zdravlja.
Naziv tima: Leptiri svijeta
Članica tima: Karmela Nina Barać
Sažetak poslovne ideje: Unikatni i ručno izrađeni proizvodi kojima se prenosi ljepota pravih leptira u dom kupca.
Naziv tima: Kvarner Expierences
Član tima: Karlo Schneider i Željka Maravić
Sažetak poslovne ideje: Regionalni portal za rezervacije tura na Kvarneru i u Gorskom kotaru za održive i autentične izlete.
Naziv tima: Mini obiteljski kamp
Članice tima: Katarina Gošić i Ana Morić
Sažetak poslovne ideje: Obiteljski kamp za aktivni odmor i retreat.
Naziv tima: Rijeka Re:start: Događaji koji oživljavaju grad
Članice tima: Jelena Mrak i Karla Prekali
Sažetak poslovne ideje: Organizacija događaja koji povezuju neiskorištene lokacije u Rijeci s brendovima.
Naziv tima: Virtualni fizioterapeut
Član tima: Marin Polonijo i Arian Skoki
Sažetak poslovne ideje: Lakši pristup fizioterapeutu uz pomoć mobilne aplikacije.
Naziv tima: Kvarnerski ravioli
Članovi tima: Josip Vuković, Sandra Brižić i Karlo Vuković
Sažetak poslovne ideje: Proizvodnja tjestenine s autohtonim kvarnerskim namirnicama u raznim oblicima i okusima.
Naziv tima: NAT’s Wooden World
Članica tima: Nataša Janković
Sažetak poslovne ideje: Proizvodnja igračaka te dekorativnih i upotrebnih predmeta od punog drva.
Naziv tima: Teachers Center
Član tima: Ivan Gavlik i Milana Paić Bunčić
Sažetak poslovne ideje: Platforma za učitelje stranih jezika koja olakšava pripremu i organizaciju nastave te komunikaciju s učenicima ili studentima.
Naziv tima: Shroomara: kreativni studio
Članica tima: Marija Radman
Sažetak poslovne ideje: Kreativni studio za izradu autentičnih predmeta od keramike i prirodnih materijala te edukaciju.
Naziv tima: JB Kiparstvo
Članica tima: Josipa Baljak
Sažetak poslovne ideje: Pružanje širokog spektra umjetničkih usluga u području kiparstva i organizacija radionica za djecu i mlade.
Naziv tima: Lumi Leaf: your CBD instant relief
Članovi tima: Luka Mijić i Andrej Čortoloman
Sažetak projektne ideje: Inovativni anksiolitik od prirodnih sastojaka.
Naziv tima: Tonkine fritule
Članovi tima: Antonia Mikac, Aristea Bradičić-Skomeršić, Sanja Krmpotić, Doris Vlah, Matko Siladjev i Martino Brizgala.
Sažetak projektne ideje: Priprema i ugostiteljska ponuda fritula različitih okusa i varijanti.
Naziv tima: NAKS keramika i dizajn
Član tima: Kristina Veličić
Sažetak projektne ideje: Ručno izrađeni i oslikani keramički proizvodi koji spajaju tradicionalnu izradu s modernim dizajnom.