Mnogi građani s iznenađenjem su ovih dana promatrali neobičnu instalaciju u samom središtu grada, na području Školjića
Na šarolike grafite na zidu “naslonjen” je automobil koji se pretapa u grafite – i oni u njega! Zaista impresivno, no riječ je, kada se pobliže pogleda, o optičkoj iluziji. S grafitima na zidu “spareni” su ostaci trošnoga automobila – oni uz uporabu šarenih boja i čudnih likova tvore zaista posebnu i atraktivnu cjelinu, umjetničku instalaciju koja plijeni pažnju građana i o kojoj se već govori kao o novog atrakciji našega grada!
Riječ je zapravo o jednoj od umjetničkih instalacija u javnom prostoru koje je u našem gradu postavio španjolski umjetnik Francisco de Pajaro, a posebne su po tome što su izrađene od – smeća!
Francisco de Pajaro u Rijeci je boravio od 27. lipnja kao gost dječjeg festivala „Tobogan“ Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture.
Pajaro je u Rijeci istaknuo kako je svoju prvu instalaciju od otpada izradio iz čiste potrebe. Bilo je to 2009. godine u Barceloni, za vrijeme ekonomske krize, kada galerije nisu bile zainteresirane za njegove radove. U međuvremenu, otpad mu je postao glavni medij i danas misli kako se drugačije umjetnički ni ne može izraziti.
Odbačeni predmeti tako su uz njegovu pomoć i u Rijeci poprimili novi život kao kratkotrajna umjetnička djela, a postavljena su podno Trsatskih stuba na Školjiću, na dnu ulice Žrtava fašizma, u blizini O.Š. Nikola Tesla, na Titovom trgu (na Kontu) te uz Rječinu (na Šetalištu Andrije Kačića Miošića).
Pajaro je u razgovoru otkrio kako svoje vrlo ekspresivne umjetničke instalacije izrađuje od otpada koje traži na ulicama Barcelone, ali s obzirom da je u Rijeci prvi put, u dobavljanju materijala pomogle su mu tvrtke Čistoća i Metis. Zahvalan je i volonterima Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture na svakoj pomoći u snalaženju gradom.
Pajaro svoja djela izlaže pod nazivom Art is trash (Umjetnost je smeće), jer – kako kaže – trebao mu je naziv koji će privući pozornost. Uostalom, mišljenja je da njegova umjetnost i je smeće, jer uglavnom završi na odlagalištu, osim ako se netko ne odluči kupiti njegovo djelo. – Smatram da je potpuno prirodno da moji radovi završe na odlagalištu otpada. Tako se poništava moj umjetnički ego, što me onda čini drugačijim od ostalih umjetnika, izjavio je Pajaro.