ČESTITAMO!

Odabrani su najbolji timovi 12. generacije Startup inkubatora Rijeka!

U prostoru RiHuba održan je Demo dan 12. generacije korisnika Startup inkubatora Rijeka. Svoje poduzetničke ideje predstavilo je šest timova, a stručna komisija odabrala je tri najuspješnija tima generacije.

Najuspješnijim timom proglašen je MM Epoxy Solutions: Proizvodnja unikatnog, modernog i luksuznog epoxy namještaja. Drugo mjesto pripalo je Terra Neri: Proizvodnji organskog komposta, dok je stručna komisija treću nagradu dodijelila Kući ljekovitog bilja: Interaktivnom edukacijskom centru za promociju ljekovitog bilja i održivog turizma.

Uz njih, kao finalisti sudjelovali su i predstavili se: Tesu –  Eco friendly proizvodi na bazi maslinovog ulja, lavande i meda, SEed – Online platforma za razvoj socijalnih i emocionalnih vještina djece od 6 do 12 godina i renergo –  Uređaj za grijanje vode pomoću solarnih panela.

VIDEO DANA:


Članovima tri najuspješnija tima dodijeljene su novčane subvencije za pokretanje vlastitog posla i to u iznosima od 100.000 kuna za prvo mjesto, 50.000 za drugo i 25.000 za treće mjesto.

Svaki od šest finalista prezentirali su svoja rješenja stručnoj komisiji u kojoj su se nalazili savjetnica u Izvršnoj agenciji za malo i srednje poduzetništvo pri Europskoj komisiji Stephanie E. Trpkov, investicijski menadžer u South Central Ventures (SCV) Vedran Blagus i Stevica Kuharski, principal fonda Fil Rouge Capital (FRC).

Demo danu 12. generacije Startup inkubatora Rijeka prisustvovali su i riječki gradonačelnik Marko Filipović, pročelnica Odjela za poduzetništvo Grada Rijeke Jana Sertić i direktor Riječke razvojne agencija Porin Dario Zorić.

Gradonačelnik Filipović je čestitao svim sudionicima 12. generacije Startup inkubatora i istaknuo kako Grad Rijeka kontinuirano ulaže u razvoj startup scene čemu svjedoči i uspon na globalnoj ljestvici konkurentnosti startupova na kojoj se nalazi oko tisuću gradova diljem svijeta.

„U Rijeci imamo tri poduzetnička inkubatora, u planu je i četvrti, Energana, inkubator za kreativne tehnologije i IT industriju koji bi se 2023. godine trebao otvoriti u prostoru  bivše tvornice papira. Za taj smo prostor već potpisali ugovore s Ministarstvom regionalnog razvoja i Europskom komisijom. Vjerujem da će brojni poduzetnici, ali i oni koji se žele upustiti u poduzetničke vode tamo pronaći prostor za djelovanje“, istaknuo je gradonačelnik i dodao kako vrata Grada Rijeke i dalje ostaju otvorena svima onima koji svojim idejama i kreativnosti oplemenjuju Rijeku.

Prvonagrađeni tim MM Epoxy solutions s članovima žirija

Marija Tonković i Matija Vidoš članovi su pobjedničkog tima MM Epoxy Solutions i bave se izradom namještaja od epoksidne smole u kombinaciji s drvom. U odnosu na druge proizvođače sličnih rješenja, ovaj projekt izdvaja se po specijaliziranoj, strojnoj i visokokvalitetnoj proizvodnji za pripremu i obradu drva koja se nalazi u industrijskoj zoni u Ogulinu te po korištenju smole koja je proizvedena isključivo za rad s namještajem. Isto tako jedini u Europi nude široki asortiman namještaja: stolove, gazišta, kuhinjske plohe, ormare, stolice, zidne panele i druge unikatne komade, do kojih kupci mogu doći direktno ili putem dizajnera interijera i arhitekata, od kojih su mnogi već prepoznali njihova rješenja kao kvalitetna i prilagodljiva mnogim različitim stilovima.

Osim što su korisnici Startup inkubatora, MM Epoxy Solutions stanari su i Proizvodnog parka Torpedo, u čijem prostoru vrše rad sa smolom.

Drugoplasirani Startup Terra Nera bavi se proizvodnjom aerobnog komposta visoke kvalitete za upotrebu u organskoj poljoprivredi, a iza tog projekta stoje Ivana Brkljačić i Philip Klobučar.

Drugonagrađeni tim Terra Nera s pročelnicom Janom Sertić

Ovaj poduzetnički tim ističe dva glavna motiva zašto su se odlučili na pokretanje pokrenuti baš ove poslovne ideje – prvi je ljubav prema prirodi, a drugi želja da se napravi nešto u vezi s problemima otpada, klimatskih promjena i degradacije tla. Trenutno su u potrazi za zemljištem na kojem bi pokrenuli proizvodnju, a u skoroj budućnosti planiraju prijavu projekta na EU fondove kako bi nabavili potrebne strojeve i opremu.

Kuća ljekovitog bilja: Interaktivni edukacijski centar za promociju ljekovitog bilja i održivog turizma koja je zauzela treće mjesto projekt je Martine Tute i Marka Vukovića, a riječ je o izgradnji kuće koja će postati okupljalište ljubitelja prirode, ljekovitog bilja, održivog načina života i avanturizma iz cijelog svijeta. Njezina uloga je educirati nove generacije o potrebi spajanja tijela i duha s prirodom, te postati interaktivna stanica na mapi održivog eko-turizma u kojoj će se promovirati flora Hrvatske i koristi ljekovitog bilja za zdravlje.

Trećenagrađeni tim Kuća ljekovitog bilja s direktorom RRA Porin Darijom Zorićem

Pored toga, zainteresirane grupe turista, kao i individualni posjetitelji, imat će jedinstvenu priliku sami izrađivati originalne suvenire od autohtonog samoniklog bilja na interaktivnim radionicama. Projekt se trenutno nalazi u fazi prikupljanja ponuda za izgradnju Kuće ljekovitog bilja i to od održivih eko materijala – lameliranih greda i stakla.

GRADONAČELNIK GRADA RIJEKE MARKO FILIPOVIĆ, PROČELNICA OGU ZA PODUZETNIŠTVO GRADA RIJEKE JANA SERTIĆ, DIREKTOR RRA PORIN DARIO ZORIĆ S ČLANOVIM STRUČNE OCJENJIVAČKE KOMISIJE STEPHANIE E. TRPKOV, VEDRANOM BLAGUSOM I STEVICOM KUHARSKIM

Za ulazak u 12. generaciju korisnika Startupa pristiglo je ukupno 49 prijava, što predstavlja rekordni broj prijava u povijesti Startupa Rijeka.

Prijavljene ideje vrednovalo je Programsko vijeće, savjetodavno tijelo inkubatora. 22 tima koja su zadovoljila kriterije ušla su u 12. generaciju Startupa, njihov proces inkubacije započeo je u studenom 2020. godine, a svoje projekte uz pomoć mentora razvijali su tijekom osam mjeseci.

Startup inkubator Rijeka  –  podrška osobama koje žele postati poduzetnici

U sklopu inkubatora korisnicima se besplatno pruža čitav niz usluga – od edukativnih radionica i  predavanja za stjecanje relevantnih poduzetničkih znanja i vještina, do radnog prostora i mentorske mreže za rješavanje specifičnih izazova.

Pored toga, inkubator omogućuje povezivanje s potencijalnim investitorima i međunarodnom startup scenom, a najboljim timovima generacije osiguravaju se novčane subvencije za pokretanje poduzeća i daljnji razvoj ideje.

Do danas je u programu Startup inkubatora sudjelovalo 195 timova, odnosno 478 korisnika, održane su 332 edukacije i 1013 individualnih savjetovanja s mentorima. Mentorska mreža stalno se nadograđuje i trenutno broji 50 mentora.

Startup inkubator Rijeka djeluje kao integralni dio Odjela gradske uprave za poduzetništvo Grada Rijeke, a od ožujka 2021. nalazi se u sklopu centra RiHub, čime su prošireni njegovi prostorni kapaciteti i omogućena integracija novih usluga poput co-working prostora.

Cilj Startup inkubatora je stvaranje poticajnog okruženja za samozapošljavanje kroz realizaciju vlastitih poslovnih ideja i podizanje poduzetničkih kompetencija.

Od osnutka 2013. do 2018. bio je namijenjen fizičkim osobama u dobi do 30 godina, nakon čega je dobna granica ukinuta, a program kvalitativno i kvantitativno unaprjeđen. Inkubacijski program traje osam mjeseci i podijeljen je u tri tematska modula: Validacija ideje, Razvoj proizvoda, pravni aspekti i financije te izlazak na tržište. U prijenosu znanja i vještina sudjeluju stručnjaci iz različitih područja.

Program i aktivnosti Startup inkubatora realiziraju se u suradnji s partnerima, članovima Programskog vijeća: Riječka razvojna agencija PORIN, Sveučilište u Rijeci, Veleučilište u Rijeci, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Obrazovna grupacija PAR, Erste&Steiermärkische Bank i Infobip.

Rad Startup inkubatora Rijeka u cijelosti se financira iz proračuna Grada Rijeke.

Iz naše mreže
Preporučeno
video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari