Večeras je na mostu ispred riječkog hotela Kontinental predstavljena atraktivna intervencija u prostoru naziva Time Slip
U petak u 20 sati, na mostu ispred riječkog hotela Kontinental i nakon toga u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci predstavljene su dvije nove intervencije u prostoru: Time Slip i Imminence, nastale kao suradnički projekt hrvatske umjetnice Ivane Franke i finskih arhitekata Tommija Gronlunda i Petterija Nisunena.
Obje su intervencije dio pretprograma Rijeke 2020 Europske prijestolnice kulture.
Prva instalacija, nazvana Time Slip, svjetlosna je instalacija na mostu preko Rječine. Pozvani umjetnici će privremenom intervencijom osuvremeniti tradicionalno mjesto okupljanja mladih i epicentar riječkog urbaniteta, u dosluhu s temom vode koja je jedna od krovnih tema projekta Europske prijestolnice kulture i programskog pravca Slatko i slano u okviru kojeg intervencija nastaje.
Instalirana je strobo rasvjeta u dužini od 22,5 metra koja je biti programirana na način da se njezin intenzitet mijenja ovisno o brzini toka Rječine. Time će se postići efekt pulsiranja svjetla u ritmu rijeke. Instalacija je spojena na gradsku rasvjetu, uključivat će se (i gasiti) kao i ostala gradska rasvjeta i bit će u funkciji javne rasvjete.
Druga instalacija, nazvana Imminence, zvučna je instalacija koja uključuje vodu, a predstavljena je u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti.
Voda je nit vodilja i druge instalacije osmišljene za trenutno nenastanjene prostorije u prizemlju MMSU. Instalacija se sastoji od mreže staklenih cjevčica kroz koje curi voda.
Ova instalacija istih autora tako sjedinjuje elemente vode, svjetla i zvuka te time aktualizira naličje novog gradskog kulturnog centra koji nastaje u postinudstrijskom kompleksu Benčić. Smjestivši se u oronuli dio Muzeja, instalacija će komunicirati ideju vode kao regenerativnog i dinamičkog elementa, ugroženog klimatskim promjenama koje životne uvjete čine upitnim, a opstanak rizičnim. Na proljeće 2020. bit će izložena u galeriji Anhava u Helskikiju u okviru predsjedanja Hrvatske Vijećem Europske unije.
U ovoj i idućoj godini MMSU u sklopu programa Europske prijestolnice kulture priprema niz intervencija posvećenih temi javnog prostora koje će pridonijeti fizičkim i simboličkim modifikacijama urbanog krajolika Rijeke.
Bit će to svjetlosne i zvučne instalacije, performativne akcije, street art i druga suvremena rješenja memorijalnog karaktera, na potezu uz Rječinu do njezina izlaza na more, i od Delte do kompleksa Benčić. Svima im je zajednički cilj oživljavanje trenutno nedostupnih ili zanemarenih urbanih zona i otvaranje novih mjesta susreta i javnog života.
O umjetnicima:
Ivana Franke je hrvatska vizualna umjetnica koja se bavi istraživanjem svjetla usredotočujući se na perceptivne pragove. Od nekoliko desetina međunarodnih izložbi izdvajamo Schering Stiftung Project Space uBerlinu (2017.), Biennale u Shanghaiu (2016.), Peggy Guggenheim, Venecija (2011.), Deutsche Guggenheim, Berlin (2012), Manifesta 7 (2008.), Biennale u Veneciji (2007.), i MoMA P.S.1. (2001).
Tommi Gronlund i Petteri Nisunen djeluju kao umjetnički dvojac iz Helsinkija od polovice devedesetih, nakon završenog studija arhitekture. Do sada su ostvarili desetak javnih radova i sudjelovali na pedesetak žiriranih međunarodnih izložbi od koji izdvajamo Bijenale u Veneciji (2001.), Bijenale u Moskvi (2009.), Art Unlimited, Basel Art fair (2005.).