Izložba koristi materijal koji inače smatramo otpadom, palete i stare konope kako bi formirala izložbene panoe i elemente za odmor i kontemplaciju
U četvrtak, 10. svibnja 2018. godine, na mostu kod Konta, u 12.00 sati otvorena je izložba “Raznolikost je bitna (Diversity matters)”.
Riječ je o putujućoj izložbi Prirodoslovnog muzeja Rijeka koja će u organizaciji Grada Rijeke i Prirodoslovnog muzeja biti postavljena od 10. svibnja do 10. lipnja u sklopu Riječkog zelenog svibnja i kao uvod u središnja događanja obilježavanja Europskog zelenog tjedna.
Otvorenju izložbe prisustvovali su Željka Modrić Surina, ravnateljica Prirodoslovnog muzeja Rijeka, Nadia Dunato Pejnović, kustosica geologinja – autorica i Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke.
Izložba koristi materijal koji inače smatramo otpadom, palete i stare konope kako bi formirala izložbene panoe i elemente za odmor i kontemplaciju. Izložbeni panoi gledani iz daljine daju slova bioDIVERSITY MATTERS, a svaki pano za sebe odgovara na jedno pitanje, poput Što je bioraznolikost? Kada je i kako nastala? Kako je nastao naš planet? Otkuda voda na njemu? Po čemu su posebni morski psi? Što ugrožava bioraznolikost Jadranskog mora danas? Što možemo učiniti da spriječimo njezino daljnje ugrožavanje? i slično.
Kroz izložbu posjetitelje vode dva simpatična lika, morski pas Sharky i dinarska voluharica (paleoendem dinarskog krša) Dinko, koji na jednostavan i simpatičan način govore o ovoj složenoj problematici.
Osim izložbenih panoa, izložba sadrži i medijski kubus, koji na 4 ekrana daje mogućnost uživanja u edukativnom videomaterijalu organizacije WAZA, kao i u simpatičnim intervjuima s riječkom djecom osnovnoškolske (OŠ Nikola Tesla) i predškolske (DV Delfin) dobi, čime se ova putujuća izložba kod svakog gostovanja približi samoj lokalnoj zajednici.
Izložbu prati i bogat edukativni program, stručna vodstva i interaktivne radionice, koje će se odvijati i tijekom gostovanja u Rijeci, za vrijeme Europskog zelenog tjedna. Izložba je do sada gostovala u Opatiji, Postojni (Slovenija) i Malom Lošinju.
Izložba je nastala kao rezultat europskog projekta MUSEUMCULTOUR (The Adriatic’s museums enrich cultural tourism) iz Operativnog programa Adriatic IPA Cross Border Coorporation 2007- 2013, u kojem je Muzej sudjelovao kao jedan od 7 partnera.
Izložba je dobitnik značajnih nagrada; u velikoj je konkurenciji, 2015. godine, na Skupštini Svjetske organizacije zooloških vrtova i akvarija (WAZA; World Association of Zoos and Aquariums) osvojila nagradu “Biodiversity is Us Implementation Award”. Iste godine izložba je dobila i posebno priznanje Hrvatskog muzejskog društva za najbolji pedagoško-edukacijski program.