Održava se Demo Day 2024., završna manifestacija 15. generacije Startup inkubatora Rijeka na kojoj se predstavljaju timovi finalisti, te odabiru tri najuspješnija tima kojima Grad Rijeka dodjeljuje novčane potpore u visini od 15.000, 7.000 i 3.000 eura za pokretanje vlastitog poduzeća na području Rijeke.
Startup inkubator Rijeka integralni je dio Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte Grada Rijeke, a cilj mu je jačanje poduzetničkih i poslovnih kompetencija, poticanje samozapošljavanja kroz realizaciju vlastitih poslovnih ideja te unaprjeđenje poduzetničke klime i poduzetničkog načina razmišljanja. Namijenjen je osobama koje samostalno ili unutar tima žele razviti poslovnu ideju i postati poduzetnici. Korisnici inkubatora su fizičke osobe s poslovnom idejom koja u trenutku prijave nije tržišno realizirana kroz vlastiti poslovni subjekt.
S uslugama i proizvodima koje su razvili najuspješniji timovi 15. generacije upoznali su se i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović te pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte Jana Sertić.
Gradonačelnik Filipović uputio je pozdrave finalistima i mentorima Startup inkubatora – Pogona novih ideja.
“Demo Day je prilika da pogledamo plodove osmomjesečnog rada nastalih kroz trud i inovativnost. Iz godine u godinu, uz podršku svih dionika koji su uključeni u rad Startup inkubatora, svjedočimo kreativnim idejama sugrađana koji su se odlučili za poduzetništvo i novim idejama”, poručio je gradonačelnik Filipović.
Finalisti 15. generacije Startup inkubatora Rijeka
Nakon evaluacije svih prijava pristiglih na javni poziv objavljen u rujnu 2023. godine, Programsko vijeće Startup inkubatora odobrilo je ulazak za ukupno 19 timova, a tijekom trajanja programa, koji je započeo početkom studenog 2023. godine, selekcijom je odabrano šest najboljih timova koji danas predstavljaju svoje poduzetničke ideje.
Finalisti 15. generacije Startup inkubatora Rijeka su:
- ARDEN: Lovro Dundović, Nirmal Karl Hadžić i Simon Seifert
Arden je pametna vaza koja olakšava uzgoj bilja na održiv način, a korisnicima omogućuje da to, uz pripadajuću aplikaciju, čine u udobnosti vlastitog doma. Osim što se ovim proizvodom promiče ekološka svijest, potencijalne korisnike se potiče na razvijanje veće povezanosti s prirodom i to na suvremen način. - CAUTIO LUX: Goran Milanović i Andrej Marinčić
Cautio Lux je napredni sustav za detekciju prisutnosti pješaka na nedovoljno označenim pješačkim prijelazima koji osigurava veću sigurnost pješaka i opreznost vozača u prometu. - JUPITERSKA: Petra Bilaver
Jupiterska se bavi raznim granama umjetnosti, a primarno izradom ručno rađenih tepiha i tapiserija od 100% novozelandske vune, s personaliziranim pristupom dizajnu, a cilj joj je unijeti umjetnost u svakodnevicu svojih kupaca. - MEGY TREATS: Lorena Hreščak i Dino Ušanović
Megy Treats se bavi proizvodnjom ručno rađenih i zdravih organskih poslastica za pse od najkvalitetnijih komada mesa i ribe te pomno biranog voća i povrća, što ih čini više nego ‘vau’ dodatkom prehrani vašeg ljubimca. - SNIL: Nensi Vidrih
U centru SNIL poduzetničke ideje su – puževi, odnosno prirodna kozmetika kojoj je glavni sastojak puževa sluz. U kolekciji proizvoda nalaze se hidratantna krema, pjena za čišćenje lica i ulje. - TONKIN SVIJET: Antonia Kusanović i Damir Stojanovski
Tonkin Svijet je platforma za osobni rast i razvoj, a sadrži različite programe čija je svrha educirati ljude i omogućiti im da postignu veću sreću, ispunjenost i kvalitetne odnose.
O pobjednicima Demo dana 2024. odlučuje stručna komisija sukladno evaluaciji prezentacije ideje svakog pojedinog tima, koju čine članica uprave PROSPEKT d.o.o. Martina Vasilj Matković, partner u fondu Fil Rouge Capital Stevica Kuharski te Vedran Blagus – principal fonda South Central Ventures (SCV).
Sveobuhvatna potpora za korisnike Startup inkubatora Rijeka
Startup inkubator korisnicima pruža čitav niz usluga, od edukativnih radionica i predavanja za stjecanje relevantnih poduzetničkih znanja i vještina, do radnog prostora i mreže mentora koji pomažu korisnicima u rješavanju specifičnih izazova.
Prijave za inkubacijski ciklus kreću svake godine u rujnu putem javnog poziva, a po selekcijskom postupku u kojem se vrednuje kvaliteta, provedivost i tržišni potencijal ideje, odluku o ulasku korisnika u inkubator donosi Programsko vijeće, savjetodavno tijelo inkubatora koje čine predstavnici Riječke razvojne agencije Porin, Sveučilišta u Rijeci, Veleučilišta u Rijeci, Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Veleučilišta PAR, Erste Banke i Infobipa.
Tijekom inkubacijskog programa u trajanju od osam mjeseci korisnicima se pružaju sljedeće vrste podrške:
- Edukacije raspoređene u tri tematska modula: (1) validacija ideje, (2) pravni aspekti, razvoj proizvoda i financije te (3) izlazak na tržište,
- Pružanje mentorstava korisnicima u okviru mentorske mreže koja broji 59 stručnjaka i poduzetnika iz različitih područja,
- Novčane potpore u iznosu od 15.000, 7.000 i 3.000 eura za tri najbolja tima svake generacije korisnika namijenjene pokretanju poslovanja i osnivanju poslovnog subjekta u Rijeci,
- Pomoć u kreiranju i provedbi poslovnog plana,
- Povezivanje sa startup scenom, dionicima riječkog poduzetničkog ekosustava i investitorima,
- Korištenje radnog prostora centra RiHub (1000m2) u kojem je inkubator smješten, uključujući coworking prostor, sobe za sastanke i konferencijsku dvoranu.
Dodatni specijalizirani edukacijski programi Startup inkubatora
Pored inkubacijskog programa, Startup inkubator ima tri dodatna specijalizirana edukacijska programa namijenjena širem krugu korisnika, odnosno poduzetnicima, budućim poduzetnicima, umjetnicima i drugim građanima koji žele unaprijediti svoja poslovna znanja i vještine.
Specijalizirani program Startup Lite predstavlja ciklus radionica u kojima su zastupljene relevantne teme vezane za poduzetništvo i pokretanje/razvoj poslovanja, posebice iz područja digitalnog marketinga, financija i poreza, prodaje, brendiranja, komunikacija i dr.
Program Startup Creative obuhvaća niz praktičnih i edukativnih radionica u kojima se pruža stručna podrška poduzetnicima i osobama koje to žele postati u okviru kreativnih industrija.
Startup Green sastoji se od radionica tematski vezanih za zelene industrije, ekologiju i održivost.
Od njihovih pokretanja 2022. godine, specijalizirani program Startup Lite pohađalo je ukupno 681 polaznik, a Startup Creative njih 243. Startup Green pokrenut je 2023. godine, te je u njemu sudjelovalo 34 korisnika.
Svi programi i usluge Startup inkubatora Rijeka za korisnike su besplatni
Od njegova utemeljenja 2013. godine do danas, u programu Startup inkubatora sudjelovalo je 585 korisnika koji su razvijali ukupno 253 poslovne ideje. Održano je 479 radionica i realizirano je 1452 mentorstava korisnika. Od 2019. godine korisnici inkubatora osnovali su 31 poslovnih subjekata na području Rijeke.
Najuspješnijim korisnicima Grad Rijeka dodijelio je ukupno 118.000 eura za pokretanje poslovanja u novoosnovanim poslovnim subjektima sa sjedištem u Rijeci.
Inkubacijski program započinje svake godine u listopadu ili studenom, a završava u lipnju te traje osam mjeseci. Prosječno se u okviru jednog inkubacijskog ciklusa realizira oko 45 radionica i predavanja te preko 150 individualnih savjetovanja korisnika s mentorima. Okvirni broj prijava za inkubacijski program po svakoj generaciji je od 35 do 50, dok je broj timova koji ulaze u proces inkubacije oko 20.
Mentorska mreža trenutno broji 59 stručnjaka i uspješnih poduzetnika. U provedbi edukacija inkubacijskog i specijaliziranih programa sudjeluju mentori i drugi vanjski suradnici.
Svi programi Startup inkubatora odvijaju se multifunkcionalnom prostoru centra RiHub, koji je u vlasništvu Grada Rijeke.
Detaljnije informacije dostupne su na https://startup.rijeka.hr/