Zaključeno je kako su mjesni odbori osim policiji, produžena ruka i Stožeru Civilne zaštite Grada Rijeke u smislu pomoći operativnim snagama koje djeluju na njihovom području
Policijski službenici Odjela prevencije Policijske uprave Primorsko-goranske u suradnji s predstavnicima Područnog ureda civilne zaštite Rijeka održali su u petak, 21. veljače, u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta dva edukativna predavanja za tajnike riječkih mjesnih odbora na temu sigurnosti ljudi i imovine.
Predavanjima se odazvalo 16 tajnika mjesnih odbora Grada Rijeke zajedno s ravnateljicom direkcije za mjesnu samoupravu Dragicom Fadljević.
Predavanjem „Prevencija imovinskog kriminaliteta“, policijski službenik Odjela prevencije Dario Tonković, tajnike MO upoznao je s pojavnim oblicima kaznenih djela imovinskog kriminaliteta, poput teških krađa provaljivanjem, drskih krađa, ali i prijevara na kućnom pragu te razbojništva.
Cilj provedene edukacije je poticanje zainteresiranosti i odgovornosti za sigurnost i prevenciju kriminaliteta kod svih subjekata lokalne zajednice, a osobito senzibilizacija građana na pojavne oblike imovinskog kriminaliteta. Predstavnici mjesnih odbora predstavljaju važan čimbenik suradnje policije i građana u cilju podizanja razine sigurnosti i rješavanja raznih problema s kojima se građani susreću u svojoj zajednici.
Po završetku predavanja, tajnicima je podijeljen promidžbeni materijal te je dogovorena daljnja suradnja u cilju promicanja kvalitete života u mjesnim odborima na području grada Rijeke.
Nakon toga, Lenjinka Juričić Mamilović iz Područnog ureda civilne zaštite Rijeka pojasnila je aktivnosti iz svog djelokruga rada te ustrojstvo sustava civilne zaštite. Prisutni su upoznati s poslovima Stožera civilne zaštite i postupanjem prilikom događaja kod velikih nesreća i katastrofa s naglaskom na obveze građana u sustavu civilne zaštite te s poslovima povjerenika i voditelja skloništa.
Zaključeno je kako su mjesni odbori osim policiji, produžena ruka i Stožeru Civilne zaštite Grada Rijeke u smislu pomoći operativnim snagama koje djeluju na njihovom području, s naglaskom na koordinaciju između povjerenika civilne zaštite i voditelja skloništa.
Stoga je suradnja s mjesnim odborima od izuzetnog značaja kako u prevenciji imovinskog kriminaliteta, tako i u prevenciji nastanka većih šteta za vrijeme eventualnih nesreća i katastrofa.