Povećanje sufinanciranja djece koja pohađaju vrtiće drugih osnivača za milijun kuna u Udruzi Vrtić za svu djecu i Inicijativi mame i tate grada Rijeke nazivaju “mjerom virtualne matematike“, a u stvarnosti povećanjem od 10 posto, čime je subvencija zapravo vraćena na razinu prije smanjenja, tri mjeseca prije donošenja proračuna.
Prijedlogom gradonačelnika za program javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane predškolske dobi Grada Rijeke za pedagošku 2015./2016.godinu nastavlja se stara praksa nejednakosti roditelja i djece koji pohađaju vrtiće drugih osnivača u Gradu Rijeci, upozorava Udruga Vrtić za su djecu i Inicijativa mame i tate grada Rijeke za prava djece.
Naime, istim Prijedlogom od 1. rujna 2015. do 31. kolovoza 2016. godine planira se povećanje sufinanciranja predškolske djelatnosti u vrtićima drugih osnivača na način da se uz postojeći iznos sufinanciranja, sufinancira svaki verificirani posebni program koji obogaćuje redoviti cjelodnevni ili poludnevni program za još 5 posto na iznos programa, što znači povećanje subvencije po djetetu za 40,5 kn po svakom verificiranom programu koji obogaćuje redoviti cjelodnevni ili 23,00 kn za poludnevni program, kažu u Udruzi te navode kako sukladno Državnom pedagoškom standardu predškolskog odgoja i naobrazbe posebnih programa ima 13 i 5 alternativnih koji obogaćuju redoviti cjelodnevni i poludnevni program u vrtićima.
Stoga gradonačelniku Rijeke postavljaju pitanja – na koje se verificirane programe odnosi uvećani iznos od 5 posto, koliko paralelno unutar jedne skupine može koegzistirati verificiranih programa koji su nosioci uvećanih sufinancija u iznosu od 5 posto, odnosno, kakva je mogućnost kumulativnog skupljanja financijskiih sredstava koji se odnose na polaznike pojedinog programa ?
Hipotetski gledano, ukoliko je riječ o cjelodnevnim programima, da bi djeca u vrtićima drugih osnivača bila jednako sufinancirana kao i djeca u gradskom vrtiću kroz obogaćivanje programa posebnim programima, u jednoj bi se skupini trebalo paralelno provoditi 13 verificiranih programa da bi se postiglo kumulativno povećanje subvencije od 526,00 kn po djetetu, dok je u Dječjim vrtićima Rijeka od ukupno 2697 djece predškolske dobi u 2014./2015. godini samo tisuću ili 37 posto djece bilo upisano u odgojne skupine gdje je redoviti program obogaćen sa jednim posebnim programom.
Kako u jednoj skupini koju čine djeca do 6 godine, uz redoviti program provoditi više posebnih programa, a uz to poštivati pravo vrtića na posebnosti s obzirom na kulturu, tradiciju i specifičnosti koje želi poticati, da se svako dijete razvIja prema svojim sposobnostima te da se poštuje pravo roditelja na izbor posebnog programa za njegovo djete, napominju u Udruzi Vrtić za svu djecu.