HDZ I TRI MAJMUNA

Riječka ustavna stručnjakinja o slučaju ”Tri majmuna”; Smije li se HDZ-ovcima zabraniti ulazak u kafić?

Foto: Pixell

Jučerašnji dramatični nastup premijera Andreja Plenkovića pred novinarima vjerojatno će ostati dugo zapamćen.

Kada se dotaknuo teme riječkog kafića Three Monkeys (Tri majmuna), čiji je vlasnik poručio da su HDZ-ovci i njihovi simpatizeri nepoželjni u njegovom lokalu, premijer je bio neobično žestok, piše Net.hr

“Da u kafić ne mogu doći pripadnici Armade i SDP-ovci, digla bi se tolika halabuka. Ali kad HDZ-ovci ne mogu ući, nikome ništa. To je diskriminacija, rasizam, sljedeći korak je fašizam. Mi se ovdje bavimo dotepencima i čitanjem ćirilice. Ali kad je HDZ u pitanju ništa”, rekao je premijer koji tu nije stao nego je rekao da se riječ “HDZ” zamijeni sa “Židovi” i da se tako bolje uočava diskriminacija.

Je li premijer pretjerao uspoređujući situaciju nepoželjnih HDZ-ovaca u riječkom baru s fašizmom i rasizmom? Odgovor smo pokušali pronaći kod Sanje Barić, ustavne stručnjakinje te predstojnice Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci.

Stručnjakinja za Ustav je jasna – nemoguće je nekome uskratiti uslugu zbog njegova političkog uvjerenja. Radi se o diskriminaciji, jer, kako objašnjava Barić, to nije prema Ustavu niti prema Zakonu o suzbijanju diskriminacije. Zakon kaže da se osobu ne može stavljati u nepovoljniji položaj što se odnosi i na područje dobara i usluga, piše Net.hr

“Zabranjivanje nije razina rješavanja problema. Razumljivo je da su ljudi nervozni, da im je teško te da su donesene razne odluke. Ustavni sud donio je svoje odluke te se osobno s njima ne slažem i mislim da nisu sve dobre kao i da nisu postavljene granice djelovanja Stožera civilne zaštite..

Vlasnik kafića ishitreno je izjavio da je HDZ-ovcima zabranjen ulaz u lokal, no kasnije je to drugačije definirao i rekao da bi kod sebe pustio i članove HDZ-a te da će svaki gost biti uslužen. Čovjek je nervozan zbog situacije i zato je samo ‘prasnuo’ s tom zabranom”, komentira Barić za Net.hr.

S druge strane, navodi Barić, tu je premijer kojem nije lako voditi državu u situaciji s pandemijom i vidi se da je Plenković u posljednje vrijeme nervozniji. Ustavna stručnjakinja objašnjava da Plenkovićeve tvrdnje o rasizmu i fašizmu ne piju vodu.

“Plenković se promijenio, možda čak ima i neke posljedice Covida, više je netrpeljiv. Njegove izjave o rasizmu i fašizmu ne stoje jer se ne radi o tome, nego o gubljenju živaca s obje strane. Uopće nema potrebe da se premijer osvrće na takve stvari i napada takvom žestinom. Situacija s riječkim kafićem nije toliko dramatična da bi se takve usporedbe povlačile. Ugostitelj je iznio svoj politički stav jer je revoltiran, to nije fašizam. Niti u taj lokal dolaze samo HDZ-ovci, niti bi se premijer time trebao baviti”, veli Barić te ističe da se premijerovo ponašanje može staviti u kontekst nadolazećih lokalnih izbora i “bildanja” uvijek istih konflikata i priča.

Barić smatra da premijerove konflikte izjave nisu dobre za građane te ga bi on trebao smirivati situaciju. “Za razliku od predsjednika Zorana Milanovića, premijer Plenković nije bio takav, primjećujem da sada jest pa ne znam radi li to namjerno ili zato što mu nije dobro pa ima kraće živce”, kazala je, piše Net.hr