I ovom prilikom apeliramo na vozače da svoja vozila ne parkiraju na mjestima koja su namijenjena za osobe s invaliditetom te da ne koriste tuđi znak pristupačnosti, priopćili su.
U nedjelju, 3. prosinca obilježen je Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Cilj obilježavanja je poboljšanje kvalitete života te promicanje i zaštite prava i dostojanstva osoba s invaliditetom, kao i podizanje svijesti javnosti o poštivanju invalidnih osoba i njihovih prava u društvu.
Tim povodom, 27. studenog, održan je i radni sastanak predstavnika Policijske uprave primorsko – goranske i udruga za osobe s invaliditetom.
Naime, između ostalih potreba, možda je najvažnija ona za kretanjem gdje osobe s invaliditetom nerijetko se nađu u podređenom položaju kada obilježena mjesta za parkiranje osoba s invaliditetom budu zauzeta vozilima čiji vlasnici nemaju pravo koristiti takva mjesta. Uz spomenute zlouporabe, česte su zlouporabe i znaka pristupačnosti kada osobe koje ga posjeduju ustupaju iskaznicu na korištenje drugim osobama (članovima obitelji i dr.).
Kako bi se smanjio broj tih zlouporaba te uputilo vozače i druge sudionike u prometu na važnost poštivanja znaka pristupačnosti, policija redovito provodi nadzor takvih parkirnih mjesta u prometu, kao i vozača koji koriste iskaznice znaka pristupačnosti. Pri tome i sankcioniraju svakog počinitelja prekršaja nepropisnog parkiranja na označenim mjestima znaka pristupačnosti.
Policijski službenici PU primorsko-goranske u razdoblju od siječnja do 04. prosinca 2023. godine poduzeli ukupno 1095 represivnih mjera prema vozačima koji su svoja vozila nepropisno zaustavili / parkirali na mjestima rezerviranima za parkiranje osoba s invaliditetom što u odnosu na razdoblje od siječnja do 31. prosinca 2022. godine kada je utvrđeno 975 takvih prekršaja.
Od 15. studenoga stupio na snagu Zakon o povlasticama u prometu kojim se, između ostaloga, definiraju povlastice koje imaju osobe s invaliditetom. Ove povlastice su određene Nacionalnom i Europskom iskaznicom, ali i Europskom parkirališnom kartom za osobe s invaliditetom. Novčanom kaznom u iznosu od 300 do 1.000 eura kaznit će se za prekršaj osoba koja svoju Europsku parkirališnu kartu za osobe s invaliditetom ustupi drugoj osobi na korištenje te se može oduzimanjem Europske parkirališne karte za osobe s invaliditetom privremeno onemogućiti korištenje iste u trajanju od jednog mjeseca do dvije godine. S istim iznosom će se kazniti i osoba koja neovlašteno koristi Europsku parkirališnu kartu za osobe s invaliditetom.
I ovom prilikom apeliramo na vozače da svoja vozila ne parkiraju na mjestima koja su namijenjena za osobe s invaliditetom te da ne koriste tuđi znak pristupačnosti, dok osobama na čije ime je izdan znak pristupačnosti savjetujemo da isti ne ustupaju drugim vozačima da se njime neovlašteno koriste.