Situacija nije bolja niti u ostatku županije, a ugostitelji već dugo muče s pronalaskom kadra
Zazvonilo je zvono u Ugostiteljskoj školi Opatija, ali ove godine za samo pet novoupisanih konobara.
“Ima veze sa koronom, sa cijelom situacijom, ali ima veze s tim da oni rade samo od 5 do 9 mjeseca, da za zanimanje konobar kada se zapošljavaš ne moraš imat nikavu diplomu ugostiteljske škole, konobar može biti svatko.”, kaže Sibila Roth, ravnateljica Ugostiteljske škole Opatija za Kanal RI.
Na ukupno 24 upisna mjesta u ovoj školi, pet se učenika odlučilo školovati za konobara. Situacija nije dobra niti u ostatku Primorsko-goranske županije.
“Situacija je stvarno katastrofalna, mislim da u ovim školama kao što je Crikvenica, Krk, Mali Lošinj, Rab, ja ne znam je li sveukupno upisano 11 konobara.”, dodaje ravnateljica Sibila Roth.
Da se hitno nešto mora promijeniti, smatraju i u Zajednici ugostiteljsko- turističkih škola Republike Hrvatske.
Više u VIDEOPRILOGU:
Novinarka: MONIKA INJAC
Snimateljica: ROBERTA DEŠKOVIĆ
Montažer: DORIAN CAR FLAVIANO
“Mislim da što se tiče upisa trebamo poraditi na tome da se javnosti promijeni svijest, da trebamo upisivati trogodišnja zanimanja, da li će se to promovirati kroz stipendije, kroz razno razne kuharske emisije pa I za druga zanimanja…”, smatra Ksenija Beljan, predsjednica Zajednice ugostiteljsko- turističkih škola Hrvatske.
Nisu zadovoljni ni kreiranjem upisnih politika od strane nadležnog ministarstva.
“Potencira se upis u gimnazije, povećavaju se razredi gimnazijskih programa, a smanjuju se, ako se dogodi da se prijavi manji broj učenika zbog nedovoljnog broja se ukidaju razredni odjeli., dodaje Ksenija Beljan.
“Situacija u školama ne prati potrebe na tržištu rada. Ugostitelji se bore s pronalaskom radnika.
“Situacija je katastofa što se tiče ugostiteljskog kadra, ne da nemamo kvalitetnog kadra, nemamo uopće kadra. Doslovce kada dođe netko na razgovor, ako zna pričat primamo ga.”, kaže ugostitelj Robert Salečić.
Koronakriza je dodatno pogoršala već lošu situaciju. Mnogi konobari i kuhari su zbog neizvjesnosti posao pronašli u drugim branšama.
“Ja bi vas pitao da li bi vi dolazili u neki sektor koji se zatvara svaka dva mjescea, koji nema sigurno poslovanje.”, dodaje Salečić.
I sve to u zemlji, koja velikim dijelom, financijski ovisi o turizmu, donosi Kanal RI.