‘Mora biti dostavljen ugovor, dokaz o prebivalištu, podaci o nekretnini i dokaz o uplati poreza. Kada se dostavi ta dokumentacija, odmah će, prema redoslijedu zaprimanja, krenuti povrat’
Do kraja ovog mjeseca trebale bi početi isplate povrata PDV-a za kupnju prve nekretnine u novogradnji. Građani mogu već od sutrašnjeg dana slati svoje zahtjeve prema APN-u (Agenciji za pravni promet i posredovanje nekretninama).
Jedan od ključnih uvjeta za ostvarivanje prava na povrat poreza je da cijena nekretnine ne smije biti viša od 50% prosječne tržišne cijene po kvadratnom metru. Ministarstvo će do kraja tjedna objaviti informativni kalkulator na svojim mrežnim stranicama, putem kojeg će građani moći izračunati iznos mogućeg povrata.
Ministar Branko Bečić pojašnjava:
“Zahtjev će se podnijeti agenciji za pravni promet. Mora biti dostavljen ugovor, dokaz o prebivalištu, podaci o nekretnini i dokaz o uplati poreza. Kada se dostavi ta dokumentacija, odmah će, prema redoslijedu zaprimanja, krenuti povrat. Sredstva su osigurana u državnom proračunu. Prema tome, tu neće biti nikakvih problema.”
Dragan Hristov, direktor APN-a, dodaje:
“Mi smo se pripremili za sve što nas očekuje. APN će zaprimati sve zahtjeve, obrađivat će ih i prosljeđivati ministarstvu graditeljstva na plaćanje.”
Koliko iznosi povrat PDV-a?
Povrat sredstava omogućuje pravilnik o potporama za kupnju prve nekretnine i odnosi se na osobe mlađe od 45 godina. Novinarka Lucija Ptičar razgovarala je s agentom za nekretnine Filipom Ćulibrkom, koji pojašnjava kako to izgleda u praksi.
Ćulibrk kaže:
“Možemo zaključiti da je interes veći ako govorimo o novogradnji gdje je investitor u sustavu PDV-a. Međutim, na tržištu nedostaje rabljenih opremljenih stanova na atraktivnim lokacijama, koji su kupcima najatraktivniji.”
Na primjeru stana veličine 65 četvornih metara, čija je prodajna cijena 230 tisuća eura, uračunat je PDV od 46 tisuća eura. Kupac u tom slučaju ostvaruje pravo na povrat od 23 tisuće eura. Da je stan kupljen u starogradnji, povrat bi iznosio tri posto poreza na promet nekretninama, odnosno oko 7 tisuća eura.
Ćulibrk komentira i moguće promjene:
“HNB 1. srpnja planira uvesti nove mjere koje će smanjiti kreditnu sposobnost kupaca. S druge strane imamo subvencije i poticaj na kupnju tako da ne vjerujem da će se drastično promijeniti tržište.”
Kakve su cijene nekretnina u Hrvatskoj?
Prosječna cijena kvadratnog metra u Zagrebu i okolici za novogradnju iznosi oko 3.500 eura, dok su stanovi u starogradnji oko 3.000 eura. U Splitu su cijene još više – novogradnja ide od 4.500 eura, starogradnja oko 4.000. U Rijeci novogradnja je od 3.000 do 3.100 eura, dok starogradnja iznosi između 2.600 i 2.800 eura. U Osijeku novogradnja doseže 2.500 eura, a rabljeni stanovi do 2.000 eura po kvadratu, prenosi Net.hr.