Rasprava oko Grenlanda sve je žešća, barem na razini izjava.
Europski lideri jasno su stali na stranu Danske, poručivši Sjedinjenim Državama da Grenland pripada njegovim stanovnicima te da o njegovoj budućnosti odlučuju Danska i sam Grenland. Unatoč upozorenjima da bi takav potez mogao ozbiljno narušiti zapadni sigurnosni poredak, Donald Trump ne popušta.
“Reći ću samo ovo – Grenland nam treba zbog nacionalne sigurnosti”, izjavio je Trump, izazvavši burne reakcije.
Sjevernoatlantski savez, koji postoji već 77 godina, okuplja 32 članice i temelji se na ključnom članku 5., prema kojem je napad na jednu članicu napad na sve. No, postavlja se pitanje što se događa kada SAD prijeti drugoj zemlji članici NATO-a. Za Dansku, kojoj Grenland pripada kao autonomni teritorij, dileme nema.
‘Tada je svemu kraj’
Mogući vojni napad Sjedinjenih Američkih Država na neku drugu članicu NATO-a značio bi potpuni slom dosadašnjeg sustava sigurnosti, upozorila je danska premijerka Mette Frederiksen. Prema njezinim riječima, takav bi scenarij označio kraj NATO-a i poretka koji je uspostavljen nakon završetka Drugoga svjetskog rata.
Premijer Grenlanda jasno je poručio Donaldu Trumpu da njihova zemlja ne može biti jednostrano prisvojena. Podrška Grenlandu i Danskoj stigla je i iz Europe, gdje je šestero čelnika u zajedničkoj izjavi naglasilo da o budućnosti tog teritorija mogu odlučivati isključivo Danska i Grenland, uz poziv na partnerski i prijateljski dijalog sa Sjedinjenim Državama.
Na rizike za savez upozorio je i Donald Tusk, istaknuvši da bi svaki pokušaj razbijanja ili potkopavanja NATO-a teško naišao na prihvaćanje u europskim državama te da će za rješavanje situacije biti potrebna dobra volja svih uključenih strana.
Božo Kovačević upozorava da je temeljni problem NATO-a u tome što je SAD dosad bio ključni jamac sigurnosti. Smatra kako bi Europa trebala pokazati političku odlučnost i razmotriti stvaranje samostalnog europskog stupa unutar NATO-a ili čak zasebnog europskog saveza.
Kovačević dodaje da bi nestabilan NATO mogao imati posljedice i za ovu regiju. Za Hrvatsku i Sloveniju članstvo u savezu bilo je jamstvo da se ne ponove događaji iz devedesetih godina, a ako NATO prestane učinkovito funkcionirati, to jamstvo, upozorava, više ne bi postojalo. Više pogledajte u video prilogu Andrijane Čičak Božić, koji prenosi Danas.hr.







