DOBA KRIZE

Video | Hrvatski povjesničar upozorio na podrivanje temelja Europe: ‘Zgradu mogu urušiti i oni koji u njoj žive’

Na današnji je dan predstavljena Schumanova deklaracija, ideja europskog ujedinjenja. Izmučena ratom, Europa je trebala mir

Danom Europe, koji se obilježava 9. svibnja, slavi se europski mir i zajedništvo. Prigoda je to kada se nabrajaju dobre stvari koje donosi Unija, ali i da se propituje budućnost nad kojom se nadvija sjena rata i razjedinjenja.

Proslavu Dana Europe u glavnom gradu obilježili su europski filmovi i hrvatske kokice. Raznolika je to, ali pomalo umjetna proslava.

“Družimo se i baš nam je lijepo”, “Dobro da smo konačno u Europi”, kažu nam Zagrepčani.

A Europa za mjesec dana odabire smjer u kojem će ići. Velika tema ovogodišnje proslave je i kako privući više birača na izbore za Europski parlament, nakon što je na prošlima izišlo njih tek 30 posto. Ipak, nema sumnje za učenika zagrebačke VII. gimnazije, koji prvi put glasa na europskim izborima.

“Smatram da je to građanska dužnost svakog građanina. Mislim da jedan glas čini promjenu i da mi možemo krojiti svoju budućnost”, kaže učenik Borna Bulat.

Budućnost je to koja je nastala prije 74 godine. Na jučerašnji dan predstavljena Schumanova deklaracija, ideja europskog ujedinjenja. Izmučena ratom, Europa je trebala mir.

“Europa se neće stvoriti odjednom ili prema jednom jedinstvenom planu. Izgradit će se putem konkretnih postignuća koja će prvo stvoriti istinsku solidarnost”, rekao je to francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman davne 1950. godine.

“Svake godine obilježavamo Dan Europe koji je simbol mira, sigurnosti i jedinstva. projekt koji je ujedinio cijelu Europu”, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova Goran Grlić Radman.

Mir, sigurnost, jedinstvo – ništa ne prikazuje bolje krizu vrijednosti nego rat na europskom tlu.

“U doba krize, vrijednosti još više dobivaju na značaju, zbog toga što prepoznajemo da je to neko ljepilo koje nas drži u Europskoj uniji. Jače vidimo da oni koji ratuju nemaju sve te vrijednosti”, ističe voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Zrinka Ujević.

Imaju li te vrijednosti ekstremno desne stranke – talijanska Braća Italije, poljsko Pravo i pravda i španjolski Vox, kojima Ursula Von Der Leyen već dugo šalje signal za koaliciju? A pred Europom je niz nacionalnih izbora.

“Veliko je pitanje kako će glasati Belgija, Austrija, Francuska, Njemačka, kako je konačno glasala Hrvatska, gdje bez obzira na to je li javno iskazano, vi imate podrivanje temelja Europe koje može biti iz institucija sistema, ali zgrada se može urušiti i od onih koji u njoj žive, ako se o njoj ne brinu”, zaključuje povjesničar Tvrtko Jakovina, prenosi Danas.hr.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari