Broj zahtjeva koje su agencije za privremeno zapošljavanje podnijele pao je za čak 70 posto
Prema najnovijim podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u Hrvatskoj trenutno boravi čak 136 tisuća stranih radnika. Oni marljivo popunjavaju upražnjena radna mjesta u sektorima poput ugostiteljstva, prometa i građevinarstva, a istovremeno novac koji zarade šalju svojim obiteljima u inozemstvo.
Institut za migracije proveo je istraživanje koje pokazuje da čak 90% stranih radnika financijski podupire svoje najbliže. Petina njih planira ostati u Hrvatskoj sve do odlaska u mirovinu. Trećina ispitanika ističe da im je život u Hrvatskoj bolji nego u njihovoj domovini, dok više od polovice, točnije 55%, izražava namjeru da u Hrvatsku dovedu i članove svojih obitelji.
Od kada su prije dva mjeseca stupile na snagu izmjene Zakona o strancima, situacija se značajno zakomplicirala za strane radnike i njihove poslodavce. Kontrole su postale strože, a broj izdanih radnih dozvola smanjio se u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Agencije koje se bave privremenim zapošljavanjem podnijele su 70% manje zahtjeva nego ranije, a mnogi poslodavci ističu kako im više nije teško pronaći radnike, nego ih zaposliti na zakonit način.
O promjenama smo razgovarali s Ivanom Šimek iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koja nam je objasnila što se konkretno promijenilo i zbog čega je toliki broj zahtjeva odbijen.
‘To nisu odbijenice’
Na pitanje o 18.000 zahtjeva za radne dozvole koji nisu prihvaćeni, Ivana Šimek pojašnjava:
“Vi ste rekli odbijenica. Možda je jasnije reći da Hrvatski zavod za zapošljavanje daje negativno mišljenje.” Kako dodaje, za to postoji više razloga.
“Zakon o strancima propisuje određene uvjete, i poslodavci ih moraju ispuniti. Prije svega, trebaju imati zaposlenog hrvatskog državljanina na puno radno vrijeme neprekidno tijekom 12 mjeseci, moraju obavljati gospodarsku djelatnost, ostvarivati promet i ne smiju biti na takozvanoj crnoj listi poslodavaca kod kojih je otkriven neprijavljeni rad.”
Drugim riječima, ako svi uvjeti nisu zadovoljeni, poslodavci ne mogu računati na zapošljavanje stranih radnika.
Manje zahtjeva, više negativnih mišljenja
Iako je broj zahtjeva donekle smanjen, broj negativnih mišljenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i dalje raste. Šimek priznaje kako su poslodavci iznenađeni količinom dokumentacije i strogim uvjetima koje donosi novi zakon.
“Zakon sada omogućuje izdavanje dozvola u trajanju do tri godine, sezonskih dozvola do devet mjeseci te jednostavniji prijelaz radnika kod drugog poslodavca. No, istovremeno propisuje niz uvjeta koje treba ispuniti. Čini se da poslodavci nisu u potpunosti bili spremni na sve što novi propisi traže,” ističe.
Iz Hrvatske udruge poslodavaca poručuju kako radne snage ima, ali da je cijela procedura spora i prekomplicirana.
“Proces dobivanja dozvola zna potrajati i do šest mjeseci,” upozoravaju iz HUP-a, a posebno su pogođeni mali i srednji poduzetnici koji se uz administrativne prepreke istovremeno bore i za svakog radnika, javlja Danas.hr.