KONTROVERZNE PORUKE IZ CRKVE: Žene nemaju moć rasuđivanja i moraju uvijek pristati na seks

U bjelovarskoj katedrali sv. Terezije Avilske pronađeni su leci s bračnim savjetima, ali samo za žene. Savjetuje im se da muškarca nikad ne smiju odbiti za seks, poštuju njegov autoritet i uvijek mu budu na usluzi. Jesu li Hrvatice spremne na takav brak

“Ljubav je kad muškarca puštate da bude vođa. Ljubav je kad poštujete njegovu potrebu za spolnim odnosom čak i kad se vama ne da”, tako se objašnjava ljubav na lecima koji su osvanuli u hrvatskim crkvama.

Riječ je o navodima izvađenima iz knjige ‘Ljubav i poštovanje’ bivšeg američkog pastora i komunikologa doktora Emersona. Prema njemu, žena mora znati gdje joj je mjesto u odnosu na muškarca.

“Temelj knjige je taj ludi krug u kojem se većina odnosa nalazi. To je da muškarac bez poštovanja reagira bez ljubavi i žena bez ljubavi regaira bez poštovanja”, pojašnjava Marko Matijašević, predstavnik nakladnika knjige.

Međutim, malo je teško zamisliti ljubav bez poštovanja. I obratno. Ali još je teže zamisliti da u 21. stoljeću žene trebaju muškarca da ih vodi.

“Muškarcu je prirodno da vodi, ženi je prirodno da bude vođena. Moja djevojka je tražila muškarca koji će je moći voditi, koji će biti sposoban nju voditi. To ne znači da ona nje ambiciozna, ali kao vi nju vodite, pa na taj način u odnosu muškarac će biti malo čvršći”, dodaje Marko Matijašević.

Međutim, sociolog i književnik Bruno Šimleša ne slaže se da ovi srednjovjekovni obrasci ponašanja ‘pale’ u 21. stoljeću.

“Ja sam vođa svojoj ženi i ona je vođa meni. Dakle, njezina uloga nije da podržava mene, nego je naša uloga da podržavamo jedno drugoga”, objašnjava Šimleša.

Osim što vas muškarac mora voditi kroz život, morate ga i slušati, a ne se oslanjati samo na vlastitu intuiciju.

Upitan znači li to da su žene zapravo životinje koje imaju samo intuiciju, a ne i moć rasuđivanja, pa im treba muškarac da ih vodi, Marko Matijašević je odgovorio: “Mislim da je to opće poznato. Ženska intuicija je ono čime se žene vode, kojom se često ponose i koju često spominju”.

“To je možda za 19. stoljeće OK jer je društvo bilo na tom stupnju razvoja. Za vrijeme kada je pisana Biblija je isto razumljivo, jer je opet društvi bilo na tom stupnju razvoj. Ali u 2016. nemamo apsolutno nikakvog izgovora da žene i muškarci nisu sto posto ravnopravni”, naglašava Bruno Šimleša.

No, Matijašević dodaje kako je njegovo ‘biblijsko stajalište’ da je u odnosu potrebna hijerarhija.

Ravnopravnost spolova nikako da postane preboljena dječja bolest. Ali, ima nade, tek smo načeli ovo stoljeće. Možda u idućem bude bolje.
Marijana Čikić

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari