Hrvatska vlada namjerava oprostiti dio duga blokiranim građanima kojih je krajem siječnja bilo više od 300 tisuća. S prijedlozima mjera došli su samo dan nakon što je Udruga blokiranih bila na sastanku s hrvatskom predsjednicom
… Sličnu mjeru prva je gurala Vlada Zorana Milanovića, a tim stopama sada kreće i Andrej Plenković. Njihove priče punile su naslovnice novina. Od predsjednika Ive Josipovića pa do predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović…
Može li se vratiti optimizam na lice više od 300 tisuća blokiranih građana? Nakon sastanka s predsjednicom, ni 24 sata poslije, premijer najavljuje mjere za spas.
“Pitanje koje je u političkom smislu jedno od njvažnijih u Hrvatskoj javnosti je pitanje blokiranih i pitanje ovrha. Trebali bi omogućiti da država otpiše dugove onim ugroženim kategorijama blokiranih građana”, izjavio je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Mjere za blokirane: prvo će država otpisati dio svojih potraživanja prema određenim skupinama građana
Tek kada država utvrdi koje su ugrožene kategorije građana, otpisat će i dio svojih potraživanja. Na sličnu mjeru poticat će vjerovnike poput teleoperatera, a za uzvrat im dati porezno rasterećenje. Treća Vladina mjera za blokirane je izmjena Zakona o osobnom stečaju.
“Još je dosta tog tehničkog posla pred nama da izadjemo sa svim konkretnostima. – Kad se očekuje? Ja se nadam u sljedeća dva do tri tjedan da ćemo sa svim tim izaći”, kazao je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.
Otpis duga građanima HDZ je predizborno obećavao, a SDP ga je i proveo kad je bio na vlasti.
“Detaljan model još nismo vidjeli, ali to je jedna od bitnih reformi koje vlada mora provesti. Mi smo to djelomično napravili, onoliko koliko smo u tom trenutku mogli”, poručuje saborski zastupnik Branko Grčić (SDP).
Tada je trideset tisuća ljudi dobilo djelomičan otpis duga, ali ih je brzo gotov 700 ponovno završilo u blokadi.
Leona Šiljeg